Astrofaza - Czy CRISPR pokona starość i ulepszy człowieka i czy powinien? - AstroRozkmina


ROZWIŃ OPIS / Ostatnio głośno w mediach o metodzie CRISPR, służącej niejako do edycji DNA. Naukowcom udało się skutecznie użyć tej metody na ludzkim genomie. Czy właśnie zyskaliśmy dobre i tanie narzędzie do ulepszania ludzkiego genomu? Czy pokonamy w ten sposób choroby i swoje słabości? A może to początek końca ludzkiej cywilizacji? Dyskusje czas zacząć :) ☑ PATRONITE - https://www.patronite.pl/astrofaza ☑ KOSZULKI I KUBKI w Astrosklepie - https://goo.gl/RyNfUE ☑ Centrum dowodzenia - http://www.astrofaza.pl ☑ Astro LIVE - http://www.hitbox.tv/astrofaza ☑ FEJS - http://www.facebook.com/astrofazapl ☑ Pogadaj z resztą załogi - https://goo.gl/5geRif ☑ DRUGI KANAŁ - http://www.youtube.com/AstroChillout Jeśli się spodoba, nie...

Najlepsze komentarze:

To nie ... 8:12 Poprawna nazwa to biofarmaceutyki
8:47 Nosiciel ma zawsze ukryty fenotym choroby.
Po pierwsze część (niedouczonych) ludzi jak słyszy skrót GMO to myśli, że jakiś szalony profesorek zmieszał trochę tego troche tego przez co stworzył cudowny organizm przypadkiem, który nas lub naturalną odmianę tego gatunku zmutuje jak tylko w jaki kolwiek sposób wejdziemy w interakcję. Gdy tak naprawdę jest to kilkanaście, kilkadziesiąt lat badań. Takie organizmy są "sterlizowane" na poziomie tworzenia ich, czyli są bezpłodne i nie mogą się rozmnażać z naturalnymi jak i pomiędzy sobą. Tym bardziej tacy ludzie nie pozwolą mieszać genów człowieka z innymi organizmami. Szkoda, gdyż poprzez ten sposób moglibyśmy umiejscowić nasz gen w świni i np. otrzymalibyśmy narządy do transplantacji. Z drugiej strony nie jesteśmy pewni czy organizm nie wytworzył jakiegoś białka, na które człowiek może być uczulony i spowoduje to u niego wstrząs anafilaktyczny, w najgorszym przypadku taki człowiek może umrzeć.
Po drugie, gdybyśmy chcieli się nie starzeć to było by przeludnienie kuli ziemskiej, jeżeli już to powinni otrzymywać zmianę genotypu ludzie, którzy są wybitni na jakimś tle jako nagrodę. Podam jeden z gorszych przykładó wykorzystania tej metody: Gdyby każdemu Chińczykowi podano "eliksir wiecznej młodości" to w ten sposób Chińczycy potroili by swoją liczbę w dziesięć lat. Wszystko, jest lekarstwem jak i trucizną. Znów wszystko sprowadza się do propocji i perspektywy.
Po trzecie Nie można całkowicie pozbyć się negatywów i zostawić same pozytywy.
mister ... Jakie organizmy/zwierzęta się nie starzeją?
KRKTrol... Polecam Helisa - oni nas zastąpią Marc'a Elsberg'a
Arkan A... Gen rekina... wypadł ci ząb, złamał się, zepsuł? Prosty zabieg usunięcia u specjalisty i po kilku dniach masz nowy ząb. W połączeniu z usunięciem starzenia się byłoby zabawnie. Jednak mniej zabawna wydaje się wizja konieczności ograniczenia społeczeństwa na tle rozpłodowym lub przyspieszenie z naszą ekspansją kosmosu... z jednej strony chemiczne usunięcie popędu to logiczne rozwiązanie problemu, zaś z drugiej strony to również dla wielu ludzie rzecz potworna, która zabrałaby nam człowieczeństwo. Pozostałoby wtedy tylko kilka rozwiązań... selekcja jednostek wybitnych-długowiecznych, limit jednostek długowiecznych, wspomniana szybsza ekspansja lub poddanie się terapii mającej na celu zmniejszenie/usunięcie popędu albo chemiczną sterylizację. Długowieczność wymaga poświęcenia, inaczej doprowadzi do klęski. No i przydałoby się przed tym zjednoczyć Świat pod jednym sztandarem i administracją. Raczej lepiej by było, gdyby ktoś nad tym czuwał z góry, w każdym zakamarku Świata.
Micha? ... Spóźnione, ale...

Crispr, jesli dobrze rozumiem jest sposobem modyfikowania jednej sekwencji DNA. Wspomnieliscie, ze moznaby wyleczyc zespol Downa. Przyczyna zespolu Downa nie jest mutacja jednego genu tylko obecnosc trzech kopii jednego chromosomu w kazdej komorce. Crispr w moim rozumieniu nie brzmi na technologie usuwania jednej z 3 kopii danej pary chromosomow.
KubaPLN... No SPOKO!!!
Guzio... Godzilla to moja mama jest ?. No czasami.
Lou 777... Hahaha! Idioci nic nie zrobicie mi dzięki mojemu polemu siłowemu... Ciul ciul ciul
Bartek ... Z pewnością nie dotrze do Ciebie ten komentarz, aczkolwiek może zobaczy go kilku innych pasjonatów. Polecam książke pt. "FUTU.RE", autorstwa Dmitrija Głuchowskiego, której tematem przewodnim jest właśnie zdobycie przez ludzi "technologii" , jeśli tak to można nazwać, pozwalającej na zatrzymanie procesu starzenia się. Porusza się tam tematy natury etycznej, jak również problemy z konsekwencjami, takimi jak przeludnienie. Pozdrawiam :)
Krzyszt... Nie da się powstrzymać postępu. Tego uczy nas historia


Piotr O... Jak Gandor to wiadomo, że nie będzie człowieka wiecznego :)
Damian ... Jak dla mnie to nic nienormalnego a słowa typu nie bawmy się w boga sa bez sensu. Bo skoro ewolucja dala nam inteligencje która pozwala bawic się genami i przyspieszyc ewolucje to jak by nie było po prostu czesc dalszej ewolucji i tak miało być. A jesli jeśli zrobimy cos nie tak to sami się usuniemy i zastapi nas inny gatunek co zrobi to lepiej.
Piotr W... Skoro można będzie leczyć już u zarodka Downa którego wykrywa się praktycznie po urodzeniu to co z chorobie które ujawniają się później koło 20roku życia
Bia?y P... Ja jestem za
Szynka ... Wole juz zdechnac, niz byc ze stali. I nie chce zyc wiecznie, wolalabym po smierci stac sie niczym. zaluje, ze nie urodzilam sie jako zwierze.
MrNikcz... Gdy gram w Stellaris, to uwielbiam oglądać twoje filmiki. Epicko budują nastrój gry.
Eren Je... nawet jeśli to będzie możliwe to tylko dla tych co mają pieniądze a ludzie niższego szczebla będą gnić pod mostem. Może powstać taka sytuacja jak w black mirror, że ludzie zdrowi będą mordować ludzi chorych.
Ewa Eaa... Świetnie się słucha. Widać że wiesz co mówisz.
Rizzen ... Ciekawi mnie rozmnażanie. Przy ulepszeniu całej rasy to oczywiście nie jest problem ale jeśli zostaną zmienione tylko niektóre geny, na przykład to co podajesz przy zespole Downa. Co później? Muszę szukać kogoś kto ma te same zmiany. A może jak się zakochamy to zbieramy pieniądze i robimy wspólne genetyczne poprawki. A co z kochliwymi? ;) A może zmiany są na tyle nieistotne, że nie wpłyną na zdolność rozmnażania. To, że nikt nie będzie chciał się rozmnażać płciowo (staroświeckie i nieetyczne) dla potrzeb tych rozważań pomijam :)
Fashi P... Tak tylko powiem (wim ze troche opóźniony zapłon ?)
Ja tam sie ciesze że umre - jak ktoś wcześniej pisał.
Teraz, macie podjarke, żyć wiecznie, to jest dopiero coś. Ale jak sie uda, i będzie to na tyle korzystne że będziesz żył powiedzmy 2000 kolejnych lat, to nie będziecie mieli dość świata? Po prostu odejść, odpocząć, mieć gdzieś podatki i te inne. Rozwazacie problem zaludnienia, a nie zastanowicie sie nad zmęczeniem się życiem. Już teraz, można znaleść osoby mające po 90, 95 lat, które (oczywiście nie wszystkie) chcą po prostu udać się na wieczny spoczynek, a co dopiero człowiek mający jakieś 789 lat! Fizyczność ciała a psychika to całkowicie coś innego.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCIUYdIIld_2bsymqWDCdOFQ