DoradcaTV - Pozorne oszczędzanie 7 przykładów jak NIE oszczędzaćNajlepsze komentarze:

jennysp... Jeśli jest się świadomym tych marketingowych sztuczek to te wszystkie promocje mogą wyjść na korzyść:) Ja np. zapisuje pomysły na prezenty na święta, urodziny albo rzeczy które są potrzebne ale można odroczyć ich zakup a potem czekam na black friday i kupuje wszystko przez internet o połowe taniej:) Generalnie niczego co wiem że będzie przecenione nie kupuje za pierwotną cenę.
Rozamun... Z tym, że trzeba zaznaczyć, że nie zawsze kupowanie na promocji=pozorne oszczędzanie. Na promocji należy kupować wyłącznie produkty, które kupiłoby się nawet bez promocji lub te, które długo przed promocją planujemy kupić tylko kiedy ta promocja będzie. Jest wiele produktów, które kupuję wyłącznie bądź prawie wyłącznie na promocji, np karmę dla zwierząt ostatni raz w regularnej cenie kupiłam chyba 3 lata temu bo promocje na nią są co jakieś parę miesięcy i wtedy kosztuje ona 25-33% mniej, lakier do włosów kupiłam w regularnej cenie chyba raz w przeciągu ostatnich 2 lat (4 zł oszczędności na opakowaniu), a makaron to nawet nie pamiętam kiedy ostatni raz kupiłam nie na promocji (2,3 oszczędności na paczce). Jest jeszcze parę innych rzeczy, które naprawdę się opłaca kupować na promocjach. Chodzi tylko o to, żeby dobrze to sobie przeliczyć, czy się to naprawdę opłaca czy nie.
Adam Ro... Słuchajcie, a dlaczego w ogóle oszczędzać?

Bo wg. mnie oszczędność jest charakterystyczna dla biedy (i na dł. metę do niej prowadzi)
Bo oszczędność polega na założeniu braku, limitu (cechującym biednych).

Oszczędność wg. mnie jest życiową filozofią polegająca na samo ograniczaniu (czyli ubogim życiu,
wynikającym z idei odmawiania sobie i zwijania się, co jest ODWROTNOŚCIĄ rozwoju, czyli bogatego i ciekawego życia).

Oszczędzać można tylko do wysokości wydatków, a rozwijać się w nieskończoność.
Jeśli ludzie koncentrują się na ograniczaniu zamiast na rozwoju to żyją coraz biedniej (oszczędzając na sobie).
Mistrzem oszczędzania byłby bezdomny, który nie ma żadnych wydatków i nie potrzebne mu też pieniądze (rozwój zarobków).

Ta sama, o ile nie mniejsza koncentracja uwagi jest potrzebna do rozwoju (bo pieniądz robi pieniądz i łatwo się mnoży,
a pomysłowość, kreatywność nie zna granic).

Czyli zamiast oszczędzić 20 groszy na czymś, w tym samym czasie można zarobić 200 zł
jeśli się MYŚLI perspektywicznie, a nie naśladuje bezmyślnie całe szare stado owiec (które żyło w biedzie i wyniosło te schematy do współczesności, mimo że niewolnictwo i PRL dawno przeminęły i każdy może zwiększać swoje zarobki zamiast ograniczać wydatki).

Zwiększanie zarobków jest o wiele, wiele, wiele, wiele wydajniejsze
mając pasywny dochód odnosi się wrażenie, że wszystko jest za darmo
bo ostatecznie nie trzeba WCALE zarabiać na pieniądze, jeśli się nie oszczędza a ROZWIJA.

Jeśli się oszczędza i ogranicza wydatki, czyli skąpi sobie dobra, to chyba nie ma się potrzeby zwiększać wydatków.
Bo po co zarabiać więcej, jeśli przywykło się do oszczędności, czyli samoograniczania i nie robienia rzeczy niezbędnych?

Wg. mnie problem z oszczędnością to problem mentalności biedaka, który myśli kategoriami braku i woli nie wydawać
Przez co schładza gospodarkę i powoduje biedę, bo bogactwo polega na WYMIANIE czyli wydawaniu pieniędzy,
a nie na ich kitraniu jak ta stara babcia, która żyła bardzo skromnie, a po jej śmierci znaleziono tapczan wypchany pieniędzmi.

To moje subiektywne zdanie i chętnie odpowiem na polemikę.
Psycho ... Oszczędzanie bez dobrych zarobków jest oczywiście nic nie warte - można gadać o dobrych nawykach itd. Ale jak ktoś będzie tyrał za najmniejsza krajowa i będzie oszczędzał to oczywiście do niczego to nie prowadzi, ba nawet szkodzi
Amelie... Uwielbiam Twoje filmiki. Prowadzisz jakieś wykłady "na żywo?"
serchee... wstęp o sportowcu, który po wysiłku idzie na fast food'a zapowiadał bardzo fajny materiał, ale jednak nie padł przykład pozornego oszczędzania, na który czekałem, z którym ja sam walczę. Chodzi o regularne oszczędzanie w postaci odkładania co miesiąc określonej kwoty na cele długoplanowe (np. zakup mieszkania za gotówkę w ciagu 5 lat), by potem raz do roku wybrać z tej szufladki jakąś kwotę na jednorazowy większy zakup. Zakup ten nie powoduje wyzerowania konta oszczędnościowego, ani do popadnięcia w długi, ale "cofa nas" o kilka miesięcy w dążeniu do zrealizowania pierwotnego celu.
vjankuv... Przykład konkretnie o książkach jest może nie najlepszy. Jak wiem, że chcę kupić w kolejnym miesiącu kolejną książkę i w kolejnym miesiącu kolejną książkę, to sumarycznie zapłacę np za trzy książki 90zł w księgarni. Jeśli internetowa księgarnia to jeszcze trzy razy wysyłka. Zatem gdy widzę, że internetowa księgarnia daje takie opcje, to z nich korzystam. Jednak tutaj uwaga, jest gwiazdka, a mianowicie taka, że mieliśmy w planach kupić te kolejne książki jeszcze nie wiedząc o promocji. Na myśli mam, że druga książka gratis to nie jest coś co mnie zmusiło do wertowania półek, zastanawiania się, wertowania itd.
Jeśli wiem, że coś kupię, to jeśli mogę to mieć za darmo, bo zrobię to dziś, a nie w ratach, to z tego korzystam. Jak weźmiemy wówczas rozrachunek roczny, to wyjdziemy na plus.
Mój argument natomiast bardzo rzadko będzie ważny dla artykułów spożywczych. Kup dwa batony, a trzeci będzie gratis. Przyszedłem po jednego, płacę za dwa, a wychodzę z trzema. I najprawdopodobniej zjem te trzy batony np w trzy dni, a koszt tej imprezy to koszt dwóch batonów. Gdybym jednak kupił jeden, tak jak zamierzałem pierwotnie, to wówczas zjadłbym jednego i powiedzmy zapomniałbym o batonach na kolejny tydzień, a impreza kosztowałaby tylko tyle co jeden baton. Zatem jestem stratny o koszt tego drugiego batona, którego i tak nie chciałem.
Podobnie nawet z rzeczami, które mogą długo stać jak np soki. Kupię sto kartonów soku bo dziś jest promocja, a przecież i tak je kupuję. Wydaje mi się, że syndrom dobrobytu w domu może sprawić iż będziemy pić tego soku więcej. Mając pół piwnicy w sokach, będziemy go pić w pracy, wieczorem, rano, do obiadu i na treningu. Sumarycznie zatem spożyjemy go tak dużo, że mimo iż w promocji, to w rozrachunku rocznym wyjdzie więcej niż jakbyśmy jak ludzie kupili sok tylko wg bieżącej potrzeby.
Piotr H... WItam,- mam do cb pytanie troche z innej beczki.
Czy wiesz moze dlaczego u mnie na koncie maklerskim bossa,- na rynku zagranicznym " Średnia cena zakupu po transakcji: " jest wyzsza od zwyklego kursu ktory mi pokazuje na tej samej stronie.

Pozdrawiam Piotr
Przemys... Moim zdaniem karty lojalnościowe są dobre ale trzeba korzystać z głową np mam dwie karty lojalnościowe na punkty i zawsze biorę listę zakupów vdo tego sklepu. Nie mam soków a dużo ich piję a mam bon kupuję, kończy się proszek do prania a jest na promocji i mam bon kupuję, Jajka się kończą są na promocji termin jest w miarę długi kupuję. Tankuję na stacji gdzie zbieram punkty i aktywuję e-kupony zawsze tankuję do pełna gdy świeci się rezerwa lub na początek każdego miesiąca kupuję filmy przez Internet i tylko tam gdzie zbieram punkty ale kupuję tylko to i nic więcej. Bo po co. I biorę zawsze że odbieram w sklepie bo taniej. Ale też robię takie błędy że skuszę się na promocję.
Jarek F... A zauważyliście, że końcówka szamponu wystarcza na 10 myć włosów, a nowa butelka opróżnia się do połowy po dosłownie kilku myciach. To jest chyba jakiś efekt psychologiczny, że gdy widzimy końcówkę np. pasty do zębów to nakładamy jej mniej na szczoteczkę. Też tak macie ?
Wojetek... Ustaw większą przysłonę na kamerze bo "wyskakujesz" ruszając głową z głębi ostrości (a chyba było ustawione manualnie). Dla F4 powinieneś się już spokojnie mieścić ;)
Kamil M... Super porady dzięki. Więcej takich filmików ?
Moje Ml... Będzie jakiś cross z "bez kanału?
monio61... A jak jest akurat właśnie - 30 % i jest to produkt z tego typu co mi się "przydadzą" to się opłaca?
Co w tej sytuacji:
Mam 2 pary słuchawek i w obu jedna z nich jest zepsuta. Cenowo są do siebie zbliżone. Jedne z nich powiedzmy z firmy S. wymagają po prostu kupienie nowego kabla, wyjęcia kabla ze słuchawek jak z np. telefonu i wpięcia nowego, który kosztuje prawie tyle co takie same nowe słuchawki - 70-80% ceny(bez dostawy- a w sklepie to trudno by znaleźć). Chociaż słuchawki S. wymagają jeszcze wymiany gąbek, ale dam sobie radę bez nowych.

Słuchawki firmy K. wymagają przylutowania kabla do jednej ze słuchawek i koszty tego będę wynosić może połowę ceny,albo i mniej za lutownicę i dodatki do niej oraz z 20% na gąbki, które w tym przypadku muszą być wymienione, bo są za bardzo zniszczone. Sama lutownica kosztuje, jakieś 10-15% wartości, ale to taki chwyt, bo to cena bez podatków, które są i tak wliczone do ceny i dostawy - wychodzi połowa ceny słuchawek, ale dostawę mogę mieć za darmo za wydanie pieniędzy za 2 słuchawki.

A mogę też kupić nowe, które nie wymagają naprawy i będą bezprzewodowe i nie będą wymagać kabla i się on nie popsuje. Też kosztują podobnie jak moje poprzednie. Zastanawiam się czy warto
radwb... pozorne oszczędzanie kiedy coś chcemy kupić a kupujemy rzecz z dolnej półki. i tak po pol roku człowiek wkurzony kupuje droższą rzecz która działa :D. z tego się juz wyleczyłem. jak coś chce kupic, to kupuje przynajmniej z średniej półki.
Adam Ta... Co nowego w giełdowym portfelu słychać? Sprzedałeś akcje Play? Pozdrawiam.
Pieniad... Bardzo dobry materiał! Zgadzam się w 99% jest tylko jedno ale odnośnie punktu 2 - mianowicie, nie wiem jak jest w USA ale w UK na niewielką skalę da się płacić niższe odsetki na karcie kredytowej lokować pieniądze na koncie oszczędnościowym i parę groszy na tym zarobić. Rozumiem oczywiście kontekst wypowiedzi ale co do tego czy jest to możliwe czy nie to owszem jest to możliwe na niewielką skale w ramach tzw. Deal -i z bankami ja obecnie mam taki deal na 1,9 % na 13 miesięcy w Barclays a w Nationwide 5 % oprocentowanie na koncie oczywiście są to niewielkie kwoty < 10000 GBP ale co do zasady jest to możliwe. Pozdrawiam
Piotr B... Przeczytałeś wszystkie te książki ;-) ? Które z nich polecasz jako top 5 polecasz ? Które naprawdę wprowadziły zmianę w twoim życiu i zmobilizowały/zmotywowały cię do konkretnego działania ?
Micha? ... chyba się łapie na wszystkie przypadki
Lusciou... szuuumi
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UChseY2p3PZTVVg9SrQPRHog