Domowy Survival - Dlaczego nie warto się ewakuować?


Film, do którego się odnoszę - "Survive This: TOP 10 Reasons NOT to Bug Out" https://www.youtube.com/watch?v=vjK38SmrGSw z kanału "nutnfancy" https://www.youtube.com/user/nutnfancy . 6 rzeczy, które w trudnych czasach przyda się mieć na handel: http://domowy-survival.pl/2016/11/6-towarow-ktore-warto-miec-wymiane-trudnych-czasach/ Jak przygotować zawczasu cel ewakuacji w lesie?: http://domowy-survival.pl/2016/11/cel-ewakuacji-lesie-go-zawczasu-przygotowac/ Jak wybrać i przygotować cel ewakuacji?: http://domowy-survival.pl/2014/08/bug-out-location-cel-ewakuacji/ Czym jest zestaw ewakuacyjny, ucieczkowy, 72 godzinny, bug-out bag (BOB)?:...

Najlepsze komentarze:

Hubert ... Hej mam pytanie nie wiem czy sesowne czy nie ale jak przygotować dom na trudne czasy ?
Robert ... Szczegolnie po wybuchu jadrawym?
ZiutekK... Dokladnie o tym dzisiaj myslalem. Tutaj mam zapas wody, konserwy, bron. To musi byc twierdza. Zapasem jest ucieczka na dzialke z ziemianka.
Emil Cr... Film bardzo ok, jak zwykle poruszyłeś ważne tematy. Daje do myślenia.
Ale z tym "turbanem" założonym na szyje to przesadziłeś :)
taki ja... a tak z innej beczki...straszny masz bałagan na tej działce- trawa nie skoszona, drzewa nie podcięte. wszystko rośnie na dziko. Jak złapiesz kleszcza to się później nie dziw, bo one lubią takie krzaki
JJ22... Bardzo dobry material, patrzący realistycznie na ten caly smieszny prepering. Nie wyobrazam sobie uciekac z plecaczkiem z rodzina, z niemowlakiem itp. w deszczu/ minusowych temperaturach.... Swietnie wyposazony plecaczek moze tez zostac zrabowany i to zwykle nie przez wroga, a "swoich" ktorzy beda w potrzebie i nas napadna. Bedziemy wowczas w prawdziwej dupie. Zdecydowanie bezpieczniej jest sie zabarykadowac w domu z dobrymi racjami żywnościowymi, niz bawic sie w komandosa latajac po lasach. Zreszta teraz wojsko ma kamery termowizyjne i noktowizyjne, ktore wylapia postac ludzka na duzym terenie.
Justyna... Najlepszą alternatywą dla osób mieszkających w miastach są znajomi czy rodzina na wsi. Wystarczy się dogadać w razie jakiś kataklizmów itp. przyjeżdżacie. Pierwsza zasada mieć dobre kontakty a nie że raz w roku przyjechać i udawać wielkiego pana z miasta. W czasie letnim gdzie w gospodarstwie dużo pracy przyjechać na weekend pomóc w miarę możliwości. Robić wspólnie zapasy oni np wekowanie, suszenie ziół, owoców, zbieranie ziemniaków, zbóż a wy przyprawy, sól, cukier, świece, konserwy itp. Ja mieszkam na wsi i mam taki układ z rodziną ze miasta.
Polish ... Bardzo fajna film!
pokrec... Najlepiej zbudować sobie dom już w celu ewakuacji - i w nim zamieszkać. Wtedy mamy ewakuację bez ewakuacji od razu.
Poza tym porzucenie domu i ucieczka oznacza tylko tyle, że na 90% nie będziesz miał do czego wracać. Bandy rabusiów nie odpuszczą takiej okazji jak pusty, niebroniony dom w którym bądź co bądź sporo cennych (w trudnych czasach) rzeczy zostało.
Ucieczka z domu opłaca się tylko, jeśli to jest jedyna nadzieja na uratowanie życia. Czyli np. sytuacja jak Niemców w 1945-tym w Prusach Wschodnich uciekających przed Armią Czerwoną. Ruskie dokładnie odpłacali niemieckim cywilom za to, co Wehrmacht i SS robiło cywilom sowieckim. Zastrzelenie było wtedy aktem łaski. I owi uciekający cywile niemieccy domy i majątki siła rzeczy stracili. Nie mieli już drogi powrotnej. Uciekając wiedzieli, że ratują życie i że nie wrócą już do swoich domów.
Adriam ... Dlaczego mrugasz 100 razy na minute?


kjuba j... Witam. Fajne rozważania ALE zwracam uwagę, że w przypadku pewnych rodzajów zagrożeń dominującą emocją jest STRACH! I nic tego nie zmieni. Oczywiście cała logistyka się przyda i fajnie ją mieć, ale w pewnych sytuacjach ewakuacja jest absolutnie lepszym wyjściem. NIe wspomnę już sytuacji gdy jest NAKAZANA przez władze!
eligius... Jeśli masz zamiar spędzić czas w najbliższych latach kryzysu...
pamiętaj o tym:
1. Kryzys spędź w domu.
2. Po co gromadzić produkty żywnościowe poza domem, skoro już i tak zgromadziłeś je w piwnicy (ogóreczki kiszone, papryczka konserwowa, grzybki marynowane, winko domowej roboty, winko domowej roboty oraz winko domowej roboty).
3. Cała twoja broń zgromadzona w twoim bloku mieszkalnym może być ciężka, a więc jej noszenie na plecach pozbawione może być sensu - kwestia kondycji i chęci.
4. Nie próbuj dźwigać na plecach komfortu, jest on bowiem przynależny domowi i oderwanie go od miejsca zamieszkania jest prawie niemożliwe. Ciepła domowego nie da się zabrać ze sobą, ew. można do plecaka zapakować bambosze - przydadzą się w ciężkich czasach.
5. W razie ataku atomowego, wszyscy pamiętajmy, aby się uśmiechać do siebie, a zwłaszcza do sąsiadów.
6. Tak ogólnie.
7. Pamiętaj, że w dobie kryzysu, gdybyś jednak opuścił swój dom, licząc się z powrotem, należy zabrać ze sobą bilet tramwajowy (najlepiej dwa w zapasie) lub odliczoną kwotę pieniędzy na zakup biletu u motorniczego. Pamiętaj, że
kioski "Ruch" w dobie kryzysu mogą być zamknięte, a nie zawsze motorniczy ma bilety przy sobie.
Ostrzeżenie: ekipa kontrolna przedsiębiorstwa komunikacyjnego na szynach nie podlega kryzysowi!!
8. Patrz pkt. 6-ty.
Miłego Kryzysu.
M. Brac... Ewakuacja NIE jest ostatecznością, to gotowość do niej jest esencją a wczesna, w razie czego, stanowi o sukcesie. Ograniczeniem nie są dobra bo to kwestia wskazań, czy trzeba.
Szokujący jest dogmat o bezpiecznym domu czy stwierdzenie, że mimo lepszego bezpieczeństwa ewak. jest bee, bo będą niewygody.
Lepiej się ewakuować niepotrzebnie niż hmm wpaść w kompot.
Nie ośmieszajcie idei kontrowersjami, bo równie dobrze można nakupić zapasów i już jest się preperem (ekstremalnym)
Sebasti... Brzęczący dźwięk utrudnia słuchanie tego całkiem dobrego filmu :/
Pozdrawiam.
Srednio... Temat bliski w mieście Łodzi gdzie skorumpowane urzędasy chcą wszystkich eksmitować z domów socjalnych i komunalnych,kto nie da w łapę i nie ukoi się lub załatwi 100 dokumentów.Temu grozi bezdomność,czasem przez sąsiadów.
Mariusz... good job pozdrawiam
DagbeR... Myślałem że pisze Dlaczego nie warto się edukować XD
Wojciec... dom a mieszkanie 2 różne rzeczy.
Dawid W... Bzdurny materiał. Ludzie się ewakuują z domów, kiedy to właśnie ich domy są zagrożone np w wyniku wojny. Niech powie ofiarom bombardowań miast żeby się nie ewakuowali. Ciekawe czy mieszkańcy Hiroszimy albo drezna dali by łapkę w górę pod tym materiałem. W przypadku działań wojennych las lub góry, jaskinie czy tunele itp są najlepszym schronieniem mimo że nie ma tam bieżącej wody, prądu, pralki czy komputera itp
Simmon ... Sorry wybacz, ale troszkę to sknociłeś. Przede wszystkim nie przełożyłeś tego na warunki polskie. Owszem, konkluzja, że nie wolno opuszczać domu zbyt pochopnie przy niebezpieczeństwie jest jak najbardziej poprawna, ale:
1. Długotrwały brak prądu oznacza odcięcie od wszelkich pozostałych mediów: wody, gazu. W polskich domach w blokach zazwyczaj nie ma ani agregatów prądotwórczych, ani oświetlenia bezprądowego, ani możliwości zaczerpnięcia wody z ujęć niezasilanych pompami. Sytuacji tutaj nie ratują również ujęcia wody oligoceńskiej, gdyż te również wykorzystują pompy i nie mają zasilania awaryjnego. W tym przypadku, jeżeli mamy możliwość wyjechania do prywatnego miejsca, typu dom na wsi, domek letniskowy, a sytuacja w mieście nie ulega poprawie, spokojnie w okresie letnim możemy się tam udać. W okresie zimowym jest o wiele gorzej, gdyż jeśli w tym tymczasowym miejscu nie ma opału, jest tam równie gorzej przeżyć jak w mieszkaniu z wielkiej płyty, w którym nie ma ogrzewania. Poza tym, jeśli nie wystąpiły żadne inne czynniki, np wojna, organizacje samorządowe i rządowe szybko uruchomią pomoc dla mieszkańców takiego miasta. Tej pomocy nie uzyskasz, jeśli stamtąd uciekniesz. Jeśli zaś te organizacje z powodu konfliktu przestały działać na tym terenie, z całą pewnością należy uciec z dużego miasta.
2. Skażenie chemiczne czy biologiczne czy radioaktywne wyklucza ewakuację, jeśli już znajdujemy się na terenie skażonym. W tym przypadku należy uszczelnić nasze mieszkanie i liczyć na pomoc. W przypadku skażeń bliskich i tak organizacje typu: policja, straż pożarna i inne przeprowadzą ewakuację pobliskich mieszkańców i się nimi zaopiekują przenosząc ich do tymczasowego miejsca pobytu. Zatem decyzja o ewakuacji nie spoczywa na nas tylko na osobach kompetentnych. W przypadku skażeń odległych, nic nam nie grozi i nie ma powodów do paniki i ucieczki. Dlatego w tych przypadkach nie należy podejmować żadnych działań aż do decyzji władz lokalnych.
3. W Polsce broń palna jest licencjonowana i jeżeli ktoś ją posiada, nie ma jej aż tak dużo, by nie móc jej w całości zabrać. Omawiany przypadek jest z perspektywy obywatela amerykańskiego np ze stanów południowych, gdzie bardzo często to są domowe arsenały, ale takie arsenały zazwyczaj posiadają ludzie z prowincji, która jest najmniej narażona na wszelkie zagrożenia. W miastach amerykańskich, leżących nawet w tych stanach, gdzie o pozwolenie na broń nie trzeba, ludzie posiadają jedną, max dwie sztuki broni, a bardzo często żadnej. Dlatego ten przykład jest całkowicie chybiony i zrzuciłbym to na skrzywienie zawodowe tego żołnierza.
4. Z cała pewnością nie należy wybierać takiego miejsca ewakuacyjnego, w którym warunki bytowe będą gorsze niż w miejscu, z którego się ewakuowaliśmy. Las jest jedną z najgorszych opcji. Najlepszą opcją jest udać się do rodziny mieszkającej na wsi lub małym mieście, do własnego drugiego domu, bądź jeśli nie mamy ani drugiego domu, ani rodziny na wsi, udać się do miejsc tymczasowego pobytu organizowanych przez organizacje rządowe.
5. Lokalne zamieszki, które są scenariuszem bardzo realnym w dużych miastach powodują, że bezpieczniej jest nie opuszczać miejsca pobytu. Jak pokazuje przykład Paryża czy Londynu śmierć głodowa czy z pragnienia nawet, gdy na ulicach są burdy i walki z policją, nam nie grozi. W przypadku działań zbrojnych lepiej jest się ewakuować przed ich rozpoczęciem, gdyż w myśl nowoczesnej technik wojennych, miasta zdobywają jednostki ciężko opancerzone przy wsparciu artylerii i lotnictwa. Ryzyko utraty zdrowia, kalectwa czy śmierci jest bardzo duże. Nie należy się ewakuować w kierunku prowadzonych działań wojennych, nawet jeśli znajdujemy się na terenie zajętym przez wroga.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCtgwI4OVMGw_deAYE7pqcww