Video Blog Tech - Budujemy własnego NAS'a - warsztatowo - VBT


Sugestie podzespołów do NAS'a: Płyta + cpu 64 bitowy - http://tiny.pl/gp8zc Chłodzenie ewentualnie - http://tiny.pl/gp8zl Pamięć - http://tiny.pl/gp8zn Obudowy + zasilacz - http://tiny.pl/gp8zk Dyski w miare potrzeb - http://tiny.pl/gp8z2 Pobieramy tutaj: http://www.freenas.org/download/ Budujemy własny NAS, który zapewni o wiele większe możliwości i będzie tańszy, niż gotowa obudowa NAS ze sklepu. Poradnik jak to zrobić, co jest potrzebne i jak zainstalować system FreeNAS, oraz na czym, żeby nie tracić pojemności dysków. #NAS #FreeNas #wymagania #instalacja #poradnik #VBT #VBTpc #VideoBlogTech www.vbtpc.pl - inne podejście do modernizacji komputerów. * Jak zamówić u mnie komputer? http://vbtpc.pl/zamowienia/www/...

Najlepsze komentarze:

Andrzej... FreeNas to świetna sprawa. Co do tego Raida 5 plus hot spare, to nie lepiej było zrobić Raida 6? Mial byś tyle samo pojemności bo on ma dwa dyski nadmiarowe. Gdyby w tej chwili poleciał Ci jakiś dysk, to hot spare przejął by jego rolę. Macierz musiała by się odbudować i wszystkie dyski w tym czasie by pracowały na maxa i nie było by żadnej nadmiarowości, czyli awaria któregokolwiek z wysilonych dysków powodowała by stratę danych. RAID 6 daje bezpieczeństwo w tym momencie a Ty i tak masz kolejny dysk wolny.
Tomasz ... Film w porządku, ale kilka błędów merytorycznych niestety psuje całość. Niestety mogą one wprowadzić ludzi w spory błąd. RADI5 to nie spare drive, Serial Enabled - to nie wersja płatna, Default Route nie ustawi niczego na routerze - takie największe "bugi". W przypadku FreeNAS pominięto wiele istotnych informacji ZFS, kompresja .... Przydała by się informacja, że FreeNAS dla "zielonego" usera to proszenie się o kłopoty ...
kev3 vl... Nie lepszy Windows server 2016?
666papc... Niezły materiał pozdrawiam
?ukasz ... Podobno lepiej do freenas single chanel.
Micha? ... Raid chyba nie działa tak jak opisałeś, a szczególnie RAID 5
Marcin ... Uważam że w Twoim projekcie pendrive jest słabym ogniwem i prędzej on padnie niż któryś z dysków. Osobiście zamiast pendrive'a używam dysków HDD lub SSD na których instaluję system.
Ww M... a jak zabezpieczyć takiego nasa? głownie chodzi mi przed wirusami szyfrującymi?
Olaf Rz... Na pewno przy RAID5 jeden z dysków nie jest zapasowy, przynajmniej przy tej konfiguracji którą zrobiłeś. Można powiedzieć że konfiguracja którą pokazałeś jest odporna na awarię jednego dowolnego dysku z tego zestawu a dane dzięki wyliczaniu sum kontrolnych nie są utracone.
Jeżeli byłby to dysk zapasowy, czyli nieużywany (hotspare) do zapisu danych w trakcie pracy to w tej konfiguracji max pojemność jaka byłaby dla użytkownika to 4TB i wtedy byłby to już RAID5E.
Piotr F... super, ze w ogole pan wspomnial o robieniu servera na freenasie, ale przydalby sie bardziej szczegolowy opis konfiguracji wiekszej ilosci dyskow - szczegolnie z bardziej robudowanym systemem logowania i cachowania, ktore sa rozszerzeniami filesystemu ZFS, ale rowniez warto cos wiecej wspomniec o RAIDZ, RAIDZ2 i RAIDZ3 dla tych, co maja np. z 8 dyskow... mam zlozony wlasnie swiezo taki serwer z dziewiecioma dyskami i zamierzam zrobic filmik o bardziej zlozonej konfiguracji i wrzucic na yt, bo moze znajdzie sie ktos, kto bedzie czegos podobnego szukal - ja sam bardzo dlugo szukalem i nie znalazlem nic sensownego w necie oprocz dokumentacji...


me Pers... E tam freNAS, UBUNTU SERWER! apt install samba i jazda :D
Mlody T... Witam. Po co komu taki serwer ? Pytam bo ja zielony w tym temacie
Kamil W... Bardzo fajny filmik, napewno w przyszłości spróbuje coś takiego zbudować, szkoda że sprzedałem swój stary komputer, wystarczyło by tylko dokupić RAMu i dyski i byłby komplet.
janek... 1:35 no nie do konca raid 5 tak dziala
MITESU ... 7:20 yyy ja tak sie lubie zabezpieczać :D
ogniomi... Czy w komputerze który będzie służył jako serwer musi być zainstalowany system czy dysk musi być czysty?
Bo rozumiem że freenas będzie na pendrive
PiotrK1... +Video Blog Tech
Na te starsze Tagany trzeba uważać.Radzę Ci przypilnować sobie kodensatory p. zakłóceniowe na wejściu, bo w konkretnie tych czterysetkach wręcz kochają sobie wyschnąć, a już to zrobią to rozpierdzieli Ci mosfety w nim... Taka po prostu przestroga, bo jak go szlag trafi to nada się już tylko na śmietnik, gdyż nie będzie cheironomicznych podstaw do jego naprawy, bo częścii wyjdą tyle co cały zasilacz, albo nawet więcej, bo taki mosfet to ATX-a potrafi nawet 30-50 zł. od sztuki kosztować...
Mateusz... Serwer Minecraft? Próbowałem kiedyś zrobić na Win, komputery w lokalnej sieci mogły pracować normalnie. Ale z innego internetu już nie działało, czy na tym serwerze będę mógł się połączyć z innego komputera?
trhtpc... Oprocz freenas jest tez nas4free - jego starszy brat o duzo mniejszym apetycie na ram. W domu mam 2 wzajemnie sie backupujace.
szweda... jaka karta używana do 230 zł musi posiadać 2 gb pamięci . Mam zasilacz 500w
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCFnKqecC7F2HTnWZlEzExbw