Pulsary - Astronarium odc. 47

Astronarium »
Sprawdź FEJM na youtube dla kanału "Astronarium"! Kliknij tutaj aby przejść do statystyk »
Gwiazdy, które są jak kosmiczne latarnie morskie. Wirujące kule gęstej materii wysyłające impulsy na falach radiowych. Oto pulsary. Jedne z najbardziej egzotycznych i skomplikowanych obiektów w przestrzeni kosmicznej. W tym programie pokażemy czym są te niezwykłe gwiazdy neutronowe i co mogą nam powiedzieć o Wszechświecie. Zapraszamy na Astronarium!

Oglądajcie "Astronarium" w TVP 3 w soboty o godz. 8.05 i w środy o godz. 15.35 oraz 00.40, a także w TVP Polonia w środy. Godziny emisji: http://www.astronarium.pl/emisja

Odcinek 45 - Kosmonautyka
Premiera: 11.11.2017

Oficjalna witryna programu: http://www.astronarium.pl
Facebook: https://www.facebook.com/AstronariumTVP
Twitter: https://www.twitter.com/AstronariumTVP
Instagram: https://www.instagram.com/AstronariumTVP
Produkcja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizja Polska
Partner medialny: Urania - Postępy Astronomii
Dofinansowanie produkcji: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Komentarze:

Viz1234... 16:55 czyżby czasoprzestrzeń była PŁASKA?! :)
Zejon... a to nie tesla je pierwszy zaobserwował xd?
PS. W razie czego są dowody na pierwszeństwo tesli ponoć zauważył on pulsara testując swoje wysokonapięciowe radio między innymi dzięki temu zrodziła się choćby teoria spiskowa o black night ale i też chyba pisano o tym odkryciu w gazetach
Marek T... Za krotko.
Beny Ko... Niektóre pulsary wykonują ponad tysiąc obrotów na sekundę, wiemy, że nie mogą być zbudowane ze zwyczajnych materiałów, bo tak szybka rotacja by je po prostu rozerwała.
Zasadniczo gdyby pulsar obracał się szybciej - na przykład cztery i pół tysiąca razy na sekundę - punkt na jego równiku poruszałby się szybciej niż światło; pulsar musi się zatem składać z nie byle jakiego materiału.
Żeby zobrazować wygląd pulsara, wyobraźmy sobie masę Słońca upakowaną w kuli wielkości Ursynowa.
Jeśli to za trudne, może prościej wyobrazić sobie sto milionów słoni wsadzonych w sztyft od szminki.
Aby osiągnąć taką gęstość, trzeba byłoby ścisnąć całą pusta przestrzeń, która cieszą się elektrony orbitujące wokół jąder atomowych.
Wgniotłoby to niemal wszystkie (naładowane ujemnie) elektrony w (naładowane dodatnio) protony, dając w rezultacie obojętna kulę z szaleńczą wprost wartością siły grawitacji przy powierzchni.
W takich warunkach łańcuch górski gwiazdy neutronowej nie musiałby być wyższy niż grubość kartki papieru, żeby wejście na niego wymagało więcej energii, niż alpinista zużyłby podczas wspinaczki na wysoki na pięć tysięcy kilometrów klif.
Krótko mówiąc: tam, gdzie siła ciążenia jest duża, wysoko położona materia spada i zapełnia nisko położone miejsca - brzmi to niemal biblijnie, zupełnie jak ustęp o przygotowaniu ścieżek Panu:
"Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i wzgórza obniżą; równiną niech się staną urwiska, a strome zbocza niziną gładką" (Księga Izajasza 40, 4, Biblia Tysiąclecia).
Jak widać jest to przepis na kulę.
Z tych właśnie powodów spodziewamy się, że pulsary są najdoskonalszymi kulami we wszechświecie.
Bart?om... Jak pulsary to może i odcin
ek o magnetarach?
Bart?om... śmieszne są te tablice na których co film to są zawsze jakieś wzory rysunki :-)
Gandalf... Kwazar to nie jest bardzo odległa galaktyka :s
rmbt... Ciekawe, do tej pory nie wiedziałem, że pulsary w różnych częstotliwościach promieniują w różnych odstępach czasu... Z Discovery się tego nie dowiedziałem. Chętnie bym się dowiedział jak się mają do siebie kierunki tych emisji.
Krzyszt... Jakiś koszmar.
Majki M... A co z magnetarami? Może jakiś osobny odcinek? :)Rados?a... Co to za słowotwórstwo? "Kolapsować się" eee?
Micha? ... nieźle, ale głośniej poproszę ;)
PaVe3... kolejne ograniczone mózgowo ludzie mówią o czymś na którymś sie nie znają
Waldema... Prawie wszystko we Wszechświecie jest w stanie rotacji albo krąży wokół czegoś. A jeśli nie jest to na pewno jest "martwe" :D Czy to grawitacja wymusza ruch obrotowy? Czy ruch obrotowy wzbudza (wzmacnia) grawitację?
Waldema... Trochę przypominają kwazary przez te niby "dżety"... Wiem, wiem to nie jest to samo, ale prawa fizyki pewnie wymuszają podobne zachowanie.
Rzeczow... ale ten doktor bazgrze
Wiktor ... 5:46 Joy Division - Unknown Pleasures :)
Robert ... Tak właśnie powinna pracować telewizja publiczna. Widać że program przygotowuje zespół profesjonalistów bez zbędnej polityki Wyklętych. Profesjonalnie i na temat. Wielkie brawa wspaniałe odcinki
stuwek1... nic ciekawego nie uslyszalem, tez nie ogladalem do konca, nie interesuje mnie szczegolowa historia tego jak i przez kogo zostaly odkryte, beakuje wam roku swietlnego do odcinkow o kosmosie z discovery. szkoda czasu
Starbod... chyba milionów ton,takie byki...
Źródło: https://www.youtube.com/channel/UCJ6RgJ8lYW5BGaLNM9FEMJg