namzalezy.pl - Ten Świat Jest Nasz #03 Hongkong Jeden kraj, dwa systemy

Hongkong kojarzony jest najczęściej jako "miasto w Chinach". Oficjalny status Hongkongu to Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Co to właściwie oznacza? Czym Hongkong odróżnia się od Chin? Jakie są podobieństwa? Co wydarzy się w 2047 roku? Zapraszamy na trzeci odcinek programu Ten Świat Jest Nasz. Wojciech Siryk w mediach społecznościowych: YouTube: Facebook: Twitter: Instagram: Snapchat: Patronite: Wsparcie jednorazowe:


Najlepsze komentarze:

namzale... ► ZOBACZ POZOSTAŁE ODCINKI PROGRAMU "TEN ŚWIAT JEST NASZ": http://bit.ly/2F8VTyX

► WOJCIECH SIRYK W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH:
✔ YOUTUBE: http://bit.ly/2zwBP6y
✔ FACEBOOK: https://www.facebook.com/wsiryk
✔ TWITTER: https://twitter.com/wojciechsiryk
✔ INSTAGRAM: https://www.instagram.com/wojciechsiryk
✔ SNAPCHAT: https://www.snapchat.com/add/wojciechsiryk

► WSPARCIE FINANSOWE:
✔ PATRONITE:https://patronite.pl/wojciechsiryk
✔ WSPARCIE JEDNORAZOWE: http://wojciechsiryk.pl/wsparcie/

Oficjalna strona internetowa: http://wojciechsiryk.pl/
Kana?TM... Anglia rządzi światem ale to chyba nie nowość..? :)
pietren... świetne!
Szymon ... jak zawsze świetnie :)
WorldSp... Co to za muzyka rozpoczynajaca sie w 8m22sec. Aplikacje identyfikujace piosenki po dzwieku nie znajduja tego utworu.
Mariusz... bardzo fajne
Marcin ... Obejrzałem trzy odcinki i można podsumować Hong-Kong jako
1. Miejsce gdzie jest mało regulacji, mało zakazów czy nakazów. Państwo nie wtrąca się za bardzo za wyjątkiem takich dziedzin jak budownictwo, czy cmentarze, ruch uliczny, sanepid, zakazy/ograniczenia obrotem kilkoma towarami tj. broń czy leki.
2.Są niskie podatki, brak VATu, jest dochodowy, ceł mało i niskie.
3. Przyciąga to zagraniczny kapitał, zagraniczne bogate marki i milionerów którzy tam otwierają sklepy, czy budują/kupują budynki.
4. Większość ludzi owszem zarabia dobrze, niemniej gnieżdżą się w malutkich mieszkankach. Których koszt utrzymania czy wynajmu pochłania lwią część zarobków. Do tego drogie jedzenie, wszędzie tłok i praca pon-sob po 12 godzin czyli brak życia.
5. Bardzo korzystne położenie na szlakach morskich, co też nie jest bez znaczenia.
6. Generalnie miasto oparte na usługach i handlu, produkcja raczej mała, większość towarów wytwarzanych po za granicami. Czyli jak by ich odciąć na tydzień to zdychają z głodu i nawet śrubki im się z czasem skończą.
Interne... swietnie przystosowales zeby porownac ten experyment myslowy apropo Gdanska..
MIcha? ... Swietna seria
Bartosz... dobra robota
Byba88... dobra robota
sahiel5... mega profesjonalna produkcja
Smiechu... O ile do poprzednich odcinków nie miałem żadnych zastrzeżeń tak tutaj się one pojawiają. Ciągle jest to świetny kawał materiału ale przejdźmy do komentarzy:
1. W dużym uproszczeniu Brytyjczycy mieli prawo własności do wyspy Hong Kong, a dzierżawa stuletnia obejmowała "tylko" p
wyspę Lantau i tzw. Nowe Terytoria. Decyzja o zwrocie całej kolonii Chinom była decyzją Brytyjczyków wynikającą z różnych czynników.
2. Wiele specjalistów podkreśla, że tym co integruje Chiny jest pismo. W kraju gdzie występuję ok 40 różnych języków i zupełnie niezrozumiałych wzajemnie dialektów pismo, które w każdym z nich znaczy to samo jest bardzo ważne. Przypominam, że w Hong Kongu ciągle używa się pisma tradycyjnego, zamiast uproszczonego. Dodatkowym czynnikiem jest to, że używa się tam języka kantońskiego, a mandaryński jest postrzegany po prostu źle przez skojarzenia z Chińczykami z tzw mainlandu.
Zapraszam do przeczytania krótkiego materiału w tym temacie:
http://asiamilation.pl/2017/04/dwa-systemy-jeden-kraj/
Ma?a Dr... Świetny materiał, zresztą jak i w poprzednich odcinkach. Pozdrawiam.
Birkard... Kds
kwiar... 1:24 Syrenka! :D
z Wietn... Roznice sie zacieraja, co wiecej mieszkancy HK patrza troche z zazdroscia (moze czesciowo z tad ta niechec) na nowobogackich mieszkancow kontynentalnych Chin, bo tam o wiele latwiej na kariere od pucybuta do milionera.
Mikolaj... A czy nie można porównać złączenia Hong Kongu i Chin Kontynentalnych do Berlina Zachodniego i Berlina Wschodniego?
krystia... Wielki szacunek za ten kanał. Zasługuje na 1000 razy więcej wyświetleń.
docinsk... Świetny materiał, Wojtku! Czekam na więcej.
Czy odcinek jest na pewno pełny? Urywa się tak berefleksyjnie :)
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UC7jDnr-ZAjQ94lf46eTcTAQ