Marek Drives - Jaki olej silnikowy wybrać? Choosing Engine Oil ENG subsNajlepsze komentarze:

ferwine... Częściej niż ze zbyt częstą wymianą oleju, spotykam się w Polsce z teoriami spiskowymi na temat tego że producenci każą zmieniać olej zbyt często. Czy temat nie zmieniania oleju lub zmieniania go znacznie rzadziej niż zaleca producent był lub będzie poruszany na kanale?
Piotr P... Mam pytanie o normę ACEA
Czy jeżeli samochód wymaga normy ACEA A3 to można zalewać olej z normą ACEA C3 ?
W internetowym narzędziu doboru oleju 90% firm zaleca do silnika mojego samochodu olej ACEA C3, natomiast w książce obsługi producent zaleca A3 lub wyższe.
Gdzieś jeszcze czytałem, że A5 nie zastępuje A3 i nie można stosować A5 w silnikach wymagających A3 ze względu na inną lepkość tych olejów.
Czy to prawda?
Czy norma C3 "zawiera" w sobie A3 ?(coś jak norma vw 507/504 która spełnia wymagania wcześniejszych norm)
mlody57... Male sprostowanie VW teraz do swoich samochodów zaleca olej o oznaczeniu 0W30 oprócz 5w30.
Mark Ga... Nie chciał bym kupić samochód w którym olej silnikowy był wymieniany co 30/ 40 tys. km rozbieram silniki i wiem co mówię syf i degrengolada po 100 czy 150 tys. zaczyna robić się problem .zamiast silnik przejechać 400 czy 500tys przeżera 150tyś do remontu.
Wojciec... Z doświadczenia wiem, że jak wymienisz olej przed zimą, to uchronisz się od problemów z odpalaniem. Jak nie wymienisz, to w mroźny poranek masz ruletkę uda się, albo i nie.
align... mój producent samochodu zaleca 0W20 czyli mam lać te Eko-gówno?
GR... Idąc tym tokiem myślenia na temat wymiany oleju to może trzeba nakazać ludziom zużyty olej samochodowy wykorzystywać w kuchni do smażenia kotletów :) - taki żarcik nie mogłem sie powstrzymać . A tak serio utylizacja oleju jest aż tak skomplikowana i kłopotliwa ?? Przecież dodaje sie go do lepików asfaltowych i nie tylko a nawet ponownie do olejów samochodowych po odpowiednim przetworzeniu ,sama cena skupu przepracowanego oleju to nawet 1 zł za litr wiec raczej gdyby byłby taki problem z przetworzeniem tego surowca raczej nikt by za niego nie płacił ,nie jestem ekspertem w temacie ale i filtr oleju po 30 tyś km zapewne nie wygląda najlepiej a to dość ważny element wyłapujący zanieczyszczenia z silnika , podobnie sam silnik jak może wyglądać po tym przebiegu od środka (już pare takich widziałem i nie jest "dobrze" chociaż nigdy nie wiadomo co było lane wcześniej do silnika tak naprawdę bo klient raczej sie nie przyzna do błędu a i same oleje są tak podrabiane że .....) Dopiero test długodystansowy porównawczy dałby 100% dowody,podobnie można powiedzieć że olej olejowi nie równy itd. szczerze - dla świętego spokoju jednak po 15 tyś max wymiana oleju a utylizacją tak bym sie jednak nie przejmował o wiele więcej szkodzą piece na paliwa kopalniane niż samochody jeśli mowa o smogu.
Andrzej... Super materiał !
Adrian ... Więcej odcinków z Damianem !!
drab200... Uwielbiam zadawanie kilku pytań na raz, a następnie zadawanie kolejnych, gdy rozmówca odpowiedział tyko na część z tych poprzednich. Jak to w końcu jest z tą lepkością oleju? 5:35
Art W... Panie Damianie, a czy wymieniać olej z płukanka czy bez? Jakie jest tu Pana zdanie?
Art W... Mnie zawsze zastanawia czemu ASO leje olej ponad maksymalny stan jak płacimy stała kwotę za usługę. Tak miałem w Skodzie i Alfa Romeo, jaki jest tego cel i czy te 2 mm ponad znak max nie wpływa negatywnie na silnik?
Art W... Gorąca prośba by nie robić juz klapsów :) podczas nagrania, dla słuchających na słuchawkach lub w aucie przy dobrym nagłośnieniu to okropne doświadczenie daje po uszach i można się przestraszyć :) dziękuję :)
chmurag... A pytanie, na które nikt na razie nie odpowiedział mi jednoznacznie, z całą pewnością i popierając argumentem innym, niż (producent tak nie zaleca):
Czy silnikowi może zaszkodzić użycie oleju o szerszym zakresie klasy lepkościowej, niż ten w instrukcji, np 0W40 lub 5W50 dla silnika, do którego producent zaleca 5W40?

Ja np. stosuję taką praktykę odkąd mam własne samochody i zastanawiam się, czy nie lepiej dać sobie z tym spokój, kiedy przesiądę się na coś nowocześniejszego. Aktualnie jeżdżę Fiatem z silnikiem 1.4 Fire 16v 95KM oraz Citroenem 2.0 16v 140KM, oba z LPG. W obu przypadkach producent zaleca 5W40 co 20 tys km, a ja leję 5W50 co 10 tys. km o odpowiednim oznaczeniu normy jakościowej. Wcześniej jeździłem Peugeotem 1.6 8v 90KM z instalacją wtrysku podtlenku azotu i tam zamiast 10W40 lałem 10W60.
sebasti... Fajny odcinek czekam ma wiecej
ZIOM3K... Co do Longlife po 30000 może zrobić auto w Niemczech bo nie u nas gdzie większość nawet nie wie jak się zachować na autostradzie tak rzadko nią jeździ. Potwierdzam to o ciężarówkach, u nas we firmie zmieniamy co 100tyskm (trasy międzynarodowe)
ZIOM3K... Bez sensu ten vlog rozwadnianie wody. Co komu da rozczulanie się nad takimi szczegółami parametrów oleju jak i tak prędzej czy później coś padnie w silniku bo Każde auto z zagranicy ma skręcony licznik. Oczywiście: tylko nie mój- powie typowy Kowalski bo przecież mój ma udokumentowany
Pawe? K... Dzięki Panowie
Pinball... I'm curious that the words "long life" were repeatedly pronounced in English. Why?! (English captions came across fine by the way).
xtreme... proste pytanie. czemu na tym samym oleju na niemieckiej etykiecie Hydrocraka pisze synthese technology i nigdy nie napiszą fully synthetic a na polskiej mozna napisac fully synthetic badz 100% synthetic?

liqui molly nawet na legalu na swojej stronie rozgranicze te oleje
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCBs5Xvl22UcHqOfvrO2ci8g