Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS - Nauka i pseudonauka w wyjaśnianiu i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu dr Anna Ziółkowska


Mimo znaczącej liczby badań poświęconych zaburzeniom ze spektrum autyzmu oraz rosnącej liczby publikacji, programów telewizyjnych i filmów, zaburzenie to wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Dotyczą one zarówno samej diagnozy, częstości występowania, jak i etiologii oraz terapii. Względem każdego z tych zagadnień można znaleźć informacje, które mają charakter naukowy oraz takie, które wydają się być całkowicie pseudonaukowe. W jaki sposób znaleźć prawdziwe informacje? Gdzie szukać pomocy? Na czym polega terapia zaburzeń ze spektrum autyzmu? Na te pytania odpowiedziała dr Anna Ziółkowska. Celem wykładu było przedstawienie wskaźników pseudonauki, które mogą okazać się pomocne w odróżnianiu doniesień badań naukowych od pseudonaukowych...

Najlepsze komentarze:

Rados?a... Zgadzam się, że psychologia to w większości metody pseudonakowe. Nie zgadzam w sprawie szczepień! Czy rtęć, aluminium są szkodliwe dla mózgu i resz!ty układu nerwowego? TAK i to bardzo ! Dlaczego więc stworzono przymu szczepień i do tego zwiększono liczbę zbędnych szcepionek typu 4 w 1 czy 5 w 1, a do tego zmniejszono wiek szczepionych do noworodków i dzieci !!! Czy zanim był ten paranoiczny przymus i masowość dużej liczby szczepień ktoś słyszał o autyzmie i innych chorobach neurdegeneracyjnych jak dziś? NIE ! "Moda nie szczepienia"? Mamy raczej "modę a w zasadzie przymus szczepień ! Jako dziecko byłem szczepiony jedynie (jak moi rówieśnicy w PRL) na ospę, polio i przeciw gruźlicy I TO BYŁO WSZYSTKO, do tego nie jako niemowlak tylko dziecko! Czy aby nie u dzeci najszybciej tworzy się i ciągle jest jeszcze słaby zarówno system nerwowy jak i układ immunologiczny? Czy ktoś z tych medycznych szarlatanów, gangsterów aplikujących dzieciom ponad 20 rodzajów szczepień ponosi odpowiedzialność finansową i karną? NIE! Czy zbadano powiązania tych moralnych karłów medycznych z konernami farmaceutycznymi? NIE !
Krzyszt... Nie bede sie odnosil do samego leczenia autyzmu, ale zwroty typu: "nigdy", "napewno" bardzo podwazaja wiarygodnosc prelegentki. Ilu to juz ludzi, lekarze "wtsylali" bezskutecznie na cmentarz... Jesli mowimy o strefach tak slabo poznanych jak autyzm, nalezy zachowac wyjatkowa powsciagliwosc. Wniosek, wyklad niestety slaby. Przy tym sporo niepotrzebny powtorzen.
Doger R... Mam pytanko, czy będzie wykład o mowie ciała?
Jebziku... Pani doktor, niezłe ziółko, działa na mnie jak melisa z chmielem i odpływam do ogrodu zapomnienia =) Coś pięknego, Morfeusz przy pani by się zawstydził.
Jebziku... Czyli wiekszość badań to pseudonauka według kryteriów które przedstawiacie =). Bo zwykle badania zlecają Ci którzy chcą sprzedać lek / produkt =). Dobrze wiedzieć. przydatny wykład.
Sionka1... Biedni rodzice, biedna ja. Kazdy ciągnie w swoją stronę. NIe wiemy i chyba nigdy się nie dowiemy czy szczepionki mają związek z autyzmem czy nie https://www.tatento.pl/a/1513/autyzm-to-nie-choroba-wywiad
Szczepi... Autyzm, aluminium, rtęć, mutacja MTHRF, candida - dr Anna Romaniuk
https://www.youtube.com/watch?v=Gzavs0oYoGg&t
Szczepi... Lista 132 badań wykazujących związki pomiędzy szczepieniami a autyzmem:
https://pl.scribd.com/doc/220807175/144-Research-Papers-Supporting-the-Vaccine-Autism-Link#scribd
Sprawa z Sądu Federalnego USA o tym, że szczepienia wywołują autyzm:
http://www.uscfc.uscourts.gov/sites/default/files/opinions/ABELL.ZELLER073008.pdf
http://www.uscfc.uscourts.gov/sites/default/files/opinions/CAMPBELL-SMITH.MOJABI-PROFFER.12.13.2012.pdf
https://ecf.cofc.uscourts.gov/cgi-bin/show_public_doc?2012vv0423-91-0

Tutaj kolejnych 127 oddzielnych badań łączących szczepionki z autyzmem:
https://pl.scribd.com/doc/220807175/144-Research-Papers-Supporting-the-Vaccine-Autism-Link

Stwierdzone powiązania wśród częstości występowania autyzmu i szczepień za dziecka w całej populacji USA:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21623535

Nieprawidłowe przeciwciała przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz autoagresja ośrodkowego układu nerwowego u dzieci z autyzmem:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12145534

Prawdopodobieństwo roli rtęci w etiologii autyzmu: perspektywa komórkowa:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3173748/

Seria przypadków dzieci z objawowymi toksycznymi encefalopatiamów rtęci, wykazującymi kliniczne objawy zaburzeń regresji autystycznych:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17454560
darkows... Wiem, że mój komentarz jest może mało profesjonalny ale muszę stwierdzić, że Pani doktor jest bardzo piękną kobietą^^ Sam wykład niezwykle interesujący i szalenie aktualny w dzisiejszych czasach pełnych populizmu i problemu braku zaufania do nauki.


agama... Bardzo cenny wykład. Obawiam się jednak, że do pewnej grupy społeczeństwa nic nie przemówi.. Tym bardziej, że z promowaniem metod z grupy nieustanowionych można spotkać się nie tylko w internecie, ale także (o zgrozo!) w profesjonalnych gabinetach lub ośrodkach prowadzonych przez dyplomowanych psychologów i in. specjalistów. Z naszego doświadczenia mogę powiedzieć, że znana Pani psycholog na pierwszym spotkaniu proponowała nam jako metodę "cud" - diety! Rzecz miała miejsce w dużym mieście w gabinecie b. znanego i poważanego psychologa, gdzie na wizytę prywatną czeka się rok (!). Nie wspomnę już o bijącej rekordy popularności terapii integracji sensorycznej.. Co się więc dziwić przysłowiowej Grażynie i Januszowi, że nadal wierzą, że to szczepionki powodują autyzm..
czytam ... Ciekawe czy ta pani kocha bardziej prawdę czy pieniążki i karierę? J3:19-21.19. A na tym polega sąd, że światłość przyszła na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność, bo ich uczynki były złe.20. Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światłości i nie zbliża się do światłości, aby nie ujawniono jego uczynków.21. Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego dokonane są w Bogu.
Jacek S... Miodzio.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCyG2qD25UXOxSeySfC-tdvQ