devstyle_pl - Maciej Aniserowicz - Moja TECHNIKA NEGOCJACJI devstyle vlog 173


⭐Zobacz moją KSIĄŻKĘ "Zawód: Programista": ➡ http://zawodprogramista.pl ⬅ rejestracja na webinar SAP Labs Poland o Cloud Native: http://devstyle.pl/live aukcja FinNinja na Pajacyk: http://devstyle.pl/aukcja-finninja wszystkie odcinki VLOGa: http://devstyle.pl/vlog blog: http://devstyle.pl podcast: http://devtalk.pl facebook: https://www.facebook.com/devstylepl twitter: https://twitter.com/maniserowicz snapchat: https://www.snapchat.com/add/maniserowicz instagram: https://www.instagram.com/maciej.aniserowicz Patronite: https://patronite.pl/maniserowicz kontakt: http://devstyle.pl/kontakt Muzyka: Leonell Cassio: https://soundcloud.com/leonellcassio

Najlepsze komentarze:

Crimson... Jak Kali ukraść komuś krowa to być dobrze, a jeśli Kalemu ktoś ukraść krowa to być źle
Pawe? D... Dobrze, że nie oddajesz innym montażu. Przynajmniej vlog oddaje twoją wizję świata.
secretm... Odnośnie założonego budżetu na takie zadanie - jak się to ma do opisu ogłoszenia o taką pracę?

Nie wiem, jak wyglądały poszukiwania asystentki, ale z tego, co mówisz, wnioskuję, że nie podawałeś wynagrodzenia czy widełek i wszystko wychodziło dopiero w rozmowie, gdzie albo ktoś się wstrzelił w budżet albo nie.

Oczywiście, można przeanalizować Twoje miesięczne raporty i oszacować realną kwotę, ale to wygląda, jakbyś celowo szukał kompetentnych i przede wszystkim finansowo ukształtowanych kandydatów, którzy po prostu wiedzą, ile chcą i nie zmieniają kwot, byle tylko dostać zatrudnienie. Wygląda to też jakbyś testował wycenę - czy oferuję w sam raz czy za mało (w bezpieczny sposób, bo hejterzy nie skomentują stawki, skoro nie jest upubliczniona).

Jakiś sens to ma z punktu pracodawcy, ale pewnie część tych 'lepszych' kandydatów nie zaaplikuje, gdy nie będą wiedzieli, czy im się to finansowo zgadza. No i kłóci się to z ofertami pracy w IT, gdzie kwoty są podawane ;-)

Mówiąc budżet masz na myśli kwoty brutto?
Adam Ko... A dziś 9 czerwca dzień księgowego. Czy złożyłeś już życzenia nowym usługodawcom? :)
Daniel ... O dymaniu to można mówić jak ktoś chciałby 10000$ a ty mówisz 5000$ i on nagle się decyduje. Ale przeważnie te rozjazdy są dużo mniejsze i jeśli ja zdecyduję się zrobić coś o 5% taniej to znaczy, że wciąż mi się to opłaca i że wcale nie chcę nikogo wydymać. Rozumiem, że takie podejście jest prostsze ale nie eliminuje przypadku kiedy ktoś wbija się w twój budżet choć nie powiedział ile naprawdę by chciał bo bał się utraty szansy i koniec końców zostajesz z gościem, który odwali kichę bo stwierdzi że jednak za mało chciał.
destrop... Mistrz negocjacji...
Daniel ... Hmm, interesujące spostrzeżenie.
Ma?omó... To że ktoś chce zrobić coś za więcej kasy ale zgadza się zrobić to za mniej (jeśli mówisz że tyle nie masz) to nie znaczy że chce Cię od początku wydymać (po co takie mocne/negatywne słowa). Ja wyznaję zasadę że wybieram przedział w którym mogę coś zrobić. Jeśli ty mnie spytasz ile chcę podam maksimum tego przedziału, jak powiesz że tyle nie masz albo nie jesteś w stanie tyle dać to zejdę niżej wciąż nie wychodząc z satysfakcjonującego mnie przedziału. Mówiąc minimum mojego przedziału na początku nie daję sobie szansy na więcej chociaż potencjalnie to więcej mogę dostać. Sam siebie ograniczam i to jest dymanie samego siebie ... Jedna rzecz której doświadczyłem przez ostatnie lata to że łatwiej mi dostać x zł więcej na start niż później prosić o podwyżkę nawet o połowę tego x. Pozdrawiam :)
Damian ... Jest wiele usług w necie, gdzie jako nowy klient za zapisanie się do newslettera, polubienie na FB itp. masz 5% zniżki. Na tej podstawie osoba, z którą fajnie się rozmawia i dobrze rokuje, poda Ci normalną cenę (o 1% wyższą niż Cię stać), automatycznie odpada... Przy zawyżaniu cen martwiłbym się bardziej progiem 10% i więcej ale 1 brzmi jak utopia...

W wielu krajach jak Arabia Saudyjska,Turcja, Maroko, Indie, Filipiny, Tajlandia, Chile, RPA targowanie się jest elementem kultury, okazją do rozmowy i lepszego poznania się, a jeśli tego nie zrobisz to część sprzedawców może podnieść Ci cenę o 100% albo w ogóle nie sprzedać towaru, bo dla nich jest to oznaką braku szacunku!

Brak szacunku do klienta to z góry narzucanie cen bez możliwości targowania się. Towar jest warty tyle ile klient jest gotowy za niego zapłacić, a nie tyle ile narzuci jakieś korpo z góry... Ten odcinek jest mega szkodliwy dla tak prozaicznej rzeczy w biznesie jak targowanie się!!! Poczytaj trochę książek choćby Dutko czy Trumpa...

W tym całym filmie jest oczywiście też plus, powiedziałeś, że zapłacisz za usługę jeśli na nią Cię stać i słusznie. Zamiast zamykać drogi sobie i innym, mógłbyś sam wyjść np, z propozycją że owszem zapłacisz kwotę X ale jeśli sprzedawca dorzuci inną usługę w pakiecie, której potrzebujesz i masz na nią budżet. Nie rozumiem dlaczego odrzucać rozmowę z drugim człowiekiem za 1 głupi procent....
ogrod87... A co z pomysłem, żeby na rozmowie o pracy rzucić większą kwotę, niż się chce w rzeczywistości? Na 99% pracodawca i tak zejdzie z kwoty. A jak nie zejdzie, to nic, tylko się cieszyć. Tak negocjowałem podwyżki w poprzedniej pracy i tak miałem podczas ostatniej rozmowy o pracę.


MrFemex... Przecież coś jest warte tyle ile ktoś jest w stanie za to zapłacić, a Ty uważasz że jest jakaś magiczna obiektywna wartość. Jeśli jesteś w stanie zapłacić 1000zł za usługę, a ja proponuję 1100 i nie wiem jaka jest Twoja oferta, bo Ty od razu ją odrzucasz bez negocjacji to wcale nie znaczy że ktoś chciał Cię wydymać.
Agniesz... Dzięki Maćku! Fajne podejście.
Devloge... Hahaha, z tym homonto to rozwaliłeś system. Skisłem. Świetny odcinek jak zawsze :).
Maciej ... Hej. Ciekawe podejście do tematu negocjacji. Kręcisz iphonem SE kamerką przednią?
Grzegor... 0:41 Co robi napis w języku Niderlandzkim na grobie w Białymstoku?
Maciej ... Ja zawsze lubię się potargować przy rozmowach o pracę. Często pracodawca jest skłonny zapłacić więcej niż nam się wydawało, wiec czemu nie zaryzykować? :)
Mateusz... Witam.
Można wiedzieć czym są kręcone vlogi? :)
Pozdrawiam
Mateusz.
Haszio... W sumie jeśli masz założony budżet na coś to to kryterium wcale nie wylatuje i dalej tam jest bo jak sam powiedziałeś nie zapłacisz nawet 1% więcej
Tom Pl... Hej Maćku, biorąc udział w paru rekrutacjach rocznie, nie raz dla 'sportu', zauważam że w branży wiele firm ma takie podejście jak Ty. Wprost mówią, powiedz ile chcesz, nie będziemy się targować, albo będzie nam to pasować i rozpoczynamy współpracę, albo damy Ci znać, że to przekracza nas budżet i tyle.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCACp5rqV3Ki0SNdXWDBLhRA