Córki Wawelu | audiobook

audioteka »
Sprawdź FEJM na youtube dla kanału "audioteka"! Kliknij tutaj aby przejść do statystyk »
Polska Jagiellonów oczami kobiet

Audiobook w wykonaniu Weroniki Nockowskiej – ponad 25 godzin słuchania przełomowej książki o historii kreowanej przez mężczyzn, w której jednak najważniejszą rolę odgrywały kobiety. Wielki powrót Anny Brzezińskiej!


Cały audiobook: http://fn.audioteka.com/yt/go/corki_wawelu

Czyta: Weronika Nockowska

Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od niej oddania i posłuszeństwa nie tylko w kuchni… Wkrótce na świat przychodzi „potworek” – Regina nie umie myśleć inaczej o swojej córce karlicy. A jednak to właśnie Dosia trafia na królewski dwór. To jej oczami – postaci prawdziwej, która rzeczywiście przechadzała się po królewskich krużgankach, opiekunki, świadka wydarzeń, uczt, ślubów, spisków i gwałtów – podglądamy codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny.


Anna Brzezińska, ceniona pisarka i mediewistka, powraca z nową zaskakującą książką. Na przeszło ośmiuset stronach opisuje życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów. Jej bohaterkami są nie tyko uprzywilejowane – jak mogłoby się zdawać – córki króla Zygmunta I Starego z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, ale także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice.


Córki Wawelu… zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. To właśnie tu toczyła się historia: pomiędzy komnatami, na uliczkach, w spiżarniach i w ciemnych zaułkach Krakowa. Często miały na nią wpływ z pozoru mało znaczące wydarzenia, co Brzezińska potwierdza w dokumentach. Tylko tam, gdzie brakuje źródeł, pisarka wspomaga się wyobraźnią.

To jest bezpłatny fragment (10% z całości audiobooka) udostępniony w celach promocyjnych. Po pełnego audiobooka zapraszamy na stronę http://audioteka.com/pl/.

Komentarze:

cimg... co tytuł ma wspólnego z treścią (ta ostatnia godna czarnej parasolki)
Ewa Sa?... Świetne.......... szczerze polecam .
Krystyn... Słucham i równocześnie czytam ta wspaniałą powieść. . Jestem zauroczona nią. Kraków okresu "złotego wieku" i wplatane losy bohaterów . Bardzo ciekawa, interesująca książka. Polecam.
Icek Sz... Skąd autorka wytrzasneła te "prawdy historyczne"? Ze studiów gender?
Weronik... Pokrzywnica = dzisiejsza Koprzywnica :)
Bozena ... SWIETNA KSIĄŻKA! ???
Agnicha... Świetne! Ach jak żałuję, że to tylko fragment. Zaraz następnego dnia poleciałam do biblioteki i wypożyczyłam książkę ( strasznie gruba). Jednak wolałabym słuchać, bo przeczytane jest rewelacyjnie. No i słuchać mogę przy okazji innych czynności więc oszczędzam czas. No trudno.
Maria A... Dno
CIpA Pr... korzysci z odpustow, z szantazu inkwizycji, pimp, co by stolarska zrobila bez swych psow celnikow? i ten ich fetysz sukna, nie kazdy gej-disajner zauwazy.
Alina B... Wyborne!

Zuzi X... Super!??
Maria S... ...cudowny głos ....i interpretacja...bardzo interesująca opowieść ...dziękuje ?????
Da Wa... ?????
Dziekuje?
Alex IR... Cudowne! Ogromnie dziekuje i natychmiast kupuje calosc!
Wizjone... ja to se lubie
Zajebać słuchawki na uszy, odpalić audiobuka i iść spać
Dominik... ??
Veronik... absolutnie,bezwarunkowo wybornie. Bardzo dzięki ?.
Źródło: https://www.youtube.com/channel/UCVjI9qa2ETvjiXPggoKJFsA