RS Elektronika - Kineskopy RS Elektronika 120


Kineskopy, to kolejny rodzaj wyświetlaczy, już trochę zapomniany, ale o ciekawej konstrukcji. W tym odcinku, kilka słów o nich i o ich historii. Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku: https://www.facebook.com/RSElektronika Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na: [email protected] Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio - Reduktor Szumu https://www.youtube.com/user/ReduktorSzumu Zapraszamy na stronę http://reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Najlepsze komentarze:

Betuska... Jaki masz nick na elektrodzie? Bo w komentarzach zachowujesz się jak typowy gbur z tego forum.
FritoPL... Świetny materiał, dziękuję :)
Le Gil... Pamiętam jeszcze jak za gówniarza mieliśmy monitor zapomnianej firmy CTX i różne telewizory samsunga, philipsa dobrze że ta epoka się dawno zakończyła jeżeli gdzieś jeszcze mam nieprzyjemność oglądać coś na kineskopie to momentalnie mnie pieką oczy :(
adam dr... Trynitron mał też wady często w nich występowało zwarcie katiod
adam dr... Tak czasem są linie powrót czasem jest widzialne no są usterki zwane linie powrotu przeważnie kolor biały
buteks1... Mój kolega jeszcze płaci raty za telewizor kineskopowy.... ;) heheh
Dominik... ciekawe który lcdek wytrzyma tyle co mój crt ,bo on gra juz 40 lat bez naprawy
Konrad ... Pamiętam mój pierwszy monitor komputerowy na II roku studiów politechnicznych, był to LG który zachywcał dokładnością obrazu, kosztował ok 900pln, ale to już był schyłek tych konstrukcji.
Jan Pur... Mój dziadek miał taki telewizor?
Borys K... Dzięki za super materiał! :)


mikitub... LCD nigdy nie powinny stać się telewizorami. Technologia która była dobra dla np monitorów komputerowych kompletnie nie sprawdziła się w przypadku telewizorów. Nawet dziś obraz z topowego LEDa jest nie do przyjęcia. Kontynuacją technologii CRT były plazmy a teraz OLED. Wygrał jednak rynek mimo że tanie jest wrogiem dobrego.
Bla Bla... Dla jednego sentyment, dla drugiego costam jeszcze....Cieszcie sie ze to gowno to juz historia, kineskop to byla przede wszystkim lampa rentgenowska z kilkoma kg olowiu w szkle aby to wytlumic. No i troche tlumilo.......reszte "tlumila" glowa widza. Druga istotna wada to zasilanie kineskopu wysokim napieciem i "produkcja" dodatnie zjonizowanego powietrza w pomieszczeniach co zwiekszalo szanse uszkodzenia DNA czego nastepstwem byl rak
Gregory... Pamiętam te czasy gdy naprawiało się te sprzęty, układy odchylania poziomego były w tym typie odbiornika integralną częścią układu wysokiego napięcia. Autor nagrał świetny filmik zapomniał powiedzieć że układ odchylania pionowego, zazwyczaj 50Hz później już 100Hz, jego cewki charakteryzowały się rezystancją, natomiast cewki układu odchylania poziomego, reaktancją, wynikało to z dużo większej częstotliwości pracy. Zwykle 15 625 Hz, często na słuch można było zdiagnozować pracę układu wysokiego napięcia. W dawnych odbiornikach zarówno Polskich typu Jowisz, Helios, czy radzieckich Elektron, Rubin układ wysokiego napięcia był złożony z transformatora WN oraz powielacza, poźniej w nowszych konstrukcjach krajowych np ELEMIS czy UNIMOR stosowano trafo-powielacz, zazwyczaj produkcji zachodnich firm. Tak niedawno jeszcze to było, w latach 90 przystosowywało się starsze odbiorniki do systemu PAL. Jeszcze leży na strychu 15 calowy samsung TV z kineskopem, nadal w pełni sprawny. Trzeba przyznać że dawnej 20 letni telewizor nie był niczym dziwnym, te typy odbiorników długo działały dało się je naprawić w rozsądnych pieniądzach, a ich żywotność zależała tylko i wyłącznie od stanu lampy kineskopowej.
Partyk ... no właśnie nie odchodzą, słyszałem o tym że są prowadzone prace na ekranem gdzie każdy pixel jest mikroskopijnym kineskokopem .
Nigma N... Może coś o wyjściu optycznym?
Dar Dar... Technikę przesyłania obrazu z przelotem, czyli w PAL wyświetlanych 50 półobrazów na sekundę wymyślono dla zwiększenia pozornej rozdzielczości pionowej w dość wąskim paśmie częstotliwości dla standardu CCIR 5 MHz, dla standardu OIRT czyli takim jaki był stosowany między innymi w Polsce 6 MHz.
Artur T... Warto dodać, że jedną z wad ekranu kineskopowego jest podatność na wypalenie luminoforu przy nieruchomym obrazie. Zjawisko było dość powszechne w starych monitorach pracujących w biurach. Widziałem jeden skrajny przypadek, gdzie na odłączonym od prądu i stojącym z boku monitorze można było wyraźnie zobaczyć wypalony ślad interfejsu Norton Commandera. Właśnie przez wzgląd na takie zjawisko wymyślono wygaszacze ekranu.

Analogiczny problem dotyczy wyświetlaczy plazmowych, które też posiadają luminofor, a także wyświetlaczy OLED, przynajmniej tych starych. W eksploatowanym od 10 lat odtwarzaczu MP3 Creative Zen V ekran mam obecnie tak wypalony, że cokolwiek można na nim zobaczyć tylko w pochmurną noc, a i wówczas istniejący obraz jest nieczytelny z powodu "duszków". Nie wiem, jak z współczesnymi ekranami, być może ich trwałość jest lepsza.
12dawid... Pamiętam, że pierwszą czynnością brzy naprawie/rozbiórce monitorów, było uziemienie anody przyspieszającej (20:00 po lewej stronie kineskopu, pod gumką).
Kabel A... Zrób materiał o matrycach światłoczułych wykorzystywanych w kamerach
czarli8... Sony to sony
Krzyszt... A mi po zakupie telewizora LCD brakowało tego pisku wydawanego przez telewizory kineskopowe.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UC3TAqUdZld-6B76GqrFEV8g