TO JUŻ JUTRO - CZY ELEKTRONIKA ZASTĄPI KIEROWCÓW?


Producenci samochodów próbują zastąpić kierowców elektroniką. Czy jest to możliwe? Czy jesteśmy gotowi oddać kontrolę maszynie? ‍‍Grupa na Facebooku: https://goo.gl/GZYdNM Subskrybuj: https://goo.gl/DFSYWV Fanpage TJJ: https://goo.gl/tAoc6v Współpraca komercyjna: [email protected] https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/autonomiczna-toyota-prius-z-mit-nie-potrzebuje-map-3d/fs4cwsn https://polskiprzemysl.com.pl/technologie/technologie-nawigacyjne-tomtom-dla-pojazdow-autonomicznych/ https://www.ethz.ch/content/dam/ethz/special-interest/mavt/robotics-n-intelligent-systems/asl-dam/documents/projects/sparc-2.pdf https://www.youtube.com/watch?v=Yse_YDpmsBM...

Najlepsze komentarze:

assassi... Tak...
wiktor ... Zasrany yt obcinających zasięgi... nie widziałem twoich filmów od miesiąca mając włączony dzwoneczek...
xtreme3... A chciałbyś jeździć po mieście ze świadomością, że obok porusza się samochód którym kieruje zmęczony/śpiący/pijany??? No właśnie. A jeździsz. Samochody nie-autonomiczne i kierowcy są przyczyną śmierci 1,25 mln osób rocznie. Jakby tak traktować każdy wypadek z człowiekiem za kierownicą jak traktujemy tego Ubera albo Tesle, to w przeciągu tygodnia zakazano by ruchu samochodów w ogóle. Bez odwołania.
Witold ... Mało merytoryczna prognoza i dość mylący tytuł. W autonomii nie jest wyzwaniem elektronika, sensory są wystarczająco dobre. Problemem jest raczej oprogramowanie, tj. wytrenowanie odpowiednio dobrej sieci neuronowej, która w każdej nawet najtrudniejszej sytuacji zachowa się nie gorzej niż człowiek. I to od niej zależy czy kierowców w przyszłości nie będzie.Moja wizja jest taka:

Za parę dekad (a może już kilkanaście lat) prowadzenie auta będzie aktywnością typu jazda konna. Cały transport drogowy będzie oparty na autonomicznych samochodach. Prywatnie mało kto będzie posiadał auto (tak jak teraz jest z końmi), może tylko pasjonaci i rajdowcy. Auta będą dostępne dla każdego, zamawiana jak ubery, zawoziły pasażerów z wygodą i bezpieczeństwem. Rozwój AI w autonomicznych samochodach sprawi, że będą one setki razy bezpieczniejsze niż auta z kierowcą. Prowadzenie samemu będzie wiązało się ze zwielokrotnionym ryzykiem wypadku. Dodatkowo szybsza reakcja AI niż człowieka pozwoli zwiększyć limity prędkości. Podróże będą szybsze. Kolejny plus to, że będzie dużo mniej korków. Systemy zarządzania ruchem, będą w stanie wyznaczać najoptymalniejsze trasy w danym czasie w metropoliach i w inteligentny sposób minimalizować kompleksowo czasy przejazdów. Co więcej w miastach nie będzie prawie potrzebnych przestrzeni parkingowych i zyskają przez to okazje do ich zabudowy i bycia piękniejszymi (moim zdaniem stojące wszędzie auta szpecą ulice).

I to już jutro.
Olek Rz... Jaka muzyka została wykorzystana w tym filmie? Proszę o odpowiedź!
?ukasz ... ciekawy materiał
Retro T... Pożyjemy zobaczymy ;)
Agulenk... Ja bym z miłą chęcią poświęciła swoje życie dobrze wykonanemu autonomicznemu pojazdowi. Aktualnie nie mogę mieć prawa jazdy a co za tym idzie - nie mogę tez być w pełni niezależna. Zanim stworzą nam pojazdy, które będą za nas prowadzić musi nastąpić szereg praw regulujących bezpieczeństwo osób korzystających z takich pojazdów oraz tych, którzy boją się ich obecności na ulicach.
BrIanX ... Najlepszy dobry stary Passat
Dinio23... Ja myślę, że za 15, a max 20 lat nie będzie już raczej zawodu kierowcy (no chyba, że rajdowego). Kierowcy, to dziś bardzo duży koszt transportu na który wiele firm nie chce sobie pozwalać, a transport cały czas dożeje. Myślę, że taki sam los czeka nie tylko kierowców: cieżarówek, busuów, autobusów, taksówek itp. ale również kurierów (amazon aktualnie inwestuje w autonomiczne, małe pojazdy kurierskie), sprząteczek (coraz dokładniejsze roboty sprzątające), kasjerów/kasjerek (kasy samoobsługowe, "sklepy bez pracowników" , które są już w niektórych krajach, a sklep Żabka planuje niedługo otworzyć pierwszy taki w Polsce), na śweicie już funkcjonują piewrsze fabryki w których nie pracuje ani jedna osoba, oprócz tych którzy muszą utrzymać ciągłość pracy maszyn i je serwisować. Powstały również pierwsze restauracje fast food'owe, gdzie nie pracuje ani jeden kucharz, a w Polsce np. Amica otworzyła autonomiczny magazyn. Myślę, że przykłady można by wymieniać. To niesamowite jak technologia poszła do przodu. Myślę, że już zaczeła się ogromna rewolucja przemysłowa, jak ta po wynalezieniu maszyny parowej.


bartekb... wydaje mi się, że to już nie jest kwestia technologi, a prawa. Tesla potrafi przejechać w USA samodzielnie większość tras. W Polsce podejrzewam, że też by sobie z poradziła. Problemem jest prawo i kwestia odpowiedzialności. Wydaje mi się, że odpowiedzialność powinna być po stronie kierowcy mimo ze auto samo kierowało, chyba, że producent pojazdu jest tak pewny swojego systemu, że bierze to na siebie. Niestety zanim doczekamy się zmian w prawie to między 5 a 10 lat. Natomiast technologicznie w zasadzie w tej kwestii nie ma wyzwań. BTW ten samochód ubera który potrącił tą kobietę - okazało się, że czujniki ją rozpoznały ale system zignorował - jest to kwestia poprawki - natomiast fakt jest taki, że żaden kierowca niezareagowałby, bo nikt się jej tam nie spodziewałby.
Acaquow... To ma 6 poziomów XD a nie 5
Michal ... MBUX - EM BI JU EX a nie EM BAX
Mariusz... Dla mnie argumentacja typu "samochody autonomiczne powodują wypadki" jest błędna. Według raportu Policji w roku 2017 doszło do 32760 wypadków w tym ponad 2tyś ludzi zostało pozbawionych życia tylko w PL. Jeżeli ktoś tu jest zawodny to nie "maszyna" tylko człowiek. Autonomiczne pojazdy są w fazie raczkowania. Pierwsze samochody "tradycyjne" znacznie odbiegały od tego czym poruszamy się obecnie. Gdy się pojawiały też ludzie krzyczeli że konie będą masowo zabijane, że są niebezpieczne itp. Teraz nie istnieje świat bez motoryzacji. To samo będzie z autonomicznymi pojazdami elektrycznymi. Już teraz istnieje rekord trasy z San Francisco do Nowego Yorku. Trasa o długości około 5tyś km robi wrażenie. W Kanadzie również testowane są autonomiczne ciężarówki. Ostatnio na targach IFA tematem dominującym były między innymi technologie oparte na autonomizacji pojazdów .To się dzieje na naszych oczach i prędzej czy później musi do tego dojść. Już nie ma odwrotu zbyt wiele korporacji zainwestowało olbrzymie kwoty aby od tak się od tego odciąć.
Noonswi... Obczaj agilox apropo fabryk
Paj?k b... Mam nadzieję że elektronika zastąpi kierowców tych którym rejestracja zaczyna się na kli. Kmy. Kwi. KPR. Kbc. Tje. :-)
wiltord... Oczywiscie ze zastąpi ..Ludzie powoduja setki wypadkow .. w Polsce w 2018 rannych w wypadkach samochodowych bylo 40 tys osób .. Mało ? daje to 400 tys na 10 lat ..
Miko?aj... WTF zmieniłeś tylko tytuł
T?czowy... Szanuję za słuchanie widzów ale wasza strata, bo ci co ogladneli już wczoraj, dzisiaj nie obejrzą.
Boniasz... Oh yeah yeah
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCv9wKjBogC5AVG54s_Imn0A