Kosmiczne Q&A Taktyczne #2 z widzami Astrofazy

Astrofaza »
Sprawdź FEJM na youtube dla kanału "Astrofaza"! Kliknij tutaj aby przejść do statystyk »
Dziś drugi wieczorny lajw z widzami, Wasze pytania, pogaduchy na astronomiczne tematy. Porozmawiamy też trochę na temat wczorajszego startu rakiety Falcon9 z używanym wcześniej pierwszym stopniem.

☑ PATRONITE - https://www.patronite.pl/astrofaza
☑ KOSZULKI I KUBKI w Astrosklepie - https://goo.gl/RyNfUE
☑ Centrum dowodzenia - http://www.astrofaza.pl
☑ Astro LIVE - http://www.hitbox.tv/astrofaza
☑ FEJS - http://www.facebook.com/astrofazapl
☑ Pogadaj z resztą załogi - https://goo.gl/5geRif
☑ DRUGI KANAŁ - http://www.youtube.com/AstroChillout
☑ INSTAGRAM - http://www.instagram.com/astrofaza.pl

Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Dzięki i miłego lotu!

Komentarze:

sas mak... to jest pseudo naukowy belkot.gooowniany ten kanal. lepszy scifun bo sie zna
Lukas H... Astrofaza pytanie ode mnie:
Wiemy, że "kolor" Księżyca zależy od ziemskiej atmosfery, według moich obserwacji im cieplej w powietrzu tym Księżyc bardziej pomarańczowy. Czy na pewno tak jest?
burkosa... Z pustymi tunelami na księżycu nie chodzi czasem o kanały lawowe w których NASA zastanawiała się nad ewentualną budową bazy?
Patryk ... ja mam pytanie jesli w cern-ie w genewie uda im sie otworzyc czarna dziure to czy nie zacznie ona wsyssac naszej planety wewnatrz siebie?
Ryuu... Voyager 1 wiem że leciał/leci z prędkością 17 tyś km/s (16,995)
Mich Ck... Planeta w pobliżu czarnej dziury, znana z Interstellar w ogóle, nie powinna być celem kolonizacji gdy kolonizacja ma uratować cywilizację, można by wtedy kiedy nie było by już absolutnie nic innego i tylko w celu jej zasiedlenia przez kolonizatorów, którzy pierwsi tam przybędą. Popatrzcie, 7 lat na godzinę. Znaczy się, do planety zbliża się statek, powiedzmy 1000 kolonistów pierwszej fali. Budowa pierwszych struktur trwa powiedzmy 7 dni... na Ziemi minęło w tym czasie ponad 1176 lat, dla kogo te struktury są budowane? Życie na Ziemi przestało istnieć 1070 lat temu! Taka planeta jest wygodna dla potencjalnych rozbitków, mamy uszkodzony statek, lądujemy jakoś, dla nas mijają 3-4 godziny a na Ziemi upłynęło już 21-28 lat, misja ratunkowa już dawno do nas leci.
Filip K... a ja mam takie pytanie, bo wiele się mówi że z czasem słońce będzie się rozszerzało i za kilka milardów lat pochłonie ono Ziemię--- > czy nie jest tak, że jeśli słońce będzie się powiększało, to orbita Ziemska i innych planet krążących również będzie się (może proporcjonalnie, może nie ) powiększać? Jestem ciekaw Twojej odpowiedzi! Pozdrawiam
treeofm... Witam, mam pytanie. Czy to prawda, że orbity Ziemi i Venus tworzą taki wzór w wyniku wzajemnych oddziaływań grawitacyjnych?
https://www.facebook.com/brightside/videos/893000730828671/?hc_ref=NEWSFEED
adam091... Astrofaza, w którymś filmiku poruszyłeś temat zbliżania się naszej galaktyki do galaktyki Andromedy w kontekście rozszerzania się wszechświata. Powiedziałeś, że siła grawitacji "przezwycięża" tempo pęcznienia wszechświata, dlatego odległość pomiędzy galaktykami się zmniejsza. (Tutaj naszło mnie skojarzenie z poślizgiem, galaktyki ślizgają się po rozszerzającej się przestrzeni). Jak wiadomo siła grawitacji maleje wykładniczo wraz ze wzrostem odległości. Więc skoro wszechświat się rozszerza to galaktyki były kiedyś bliżej siebie niż są obecnie, a co za tym idzie przyciągały się z większą siłą. Dlaczego wtedy się nie połączyły? Cofając się jeszcze dalej w czasie dojdziemy do momentu w którym cała masa była skupiona w jednym miejscu/punkcie. Jak to możliwe, że teraz siła grawitacji wygrywa z pęcznieniem mimo większego tempa rozszerzania się wszechświata, na początku istnienia wszechświata grawitacja nie dawała rady, chociaż oddziaływania grawitacyjne powinny być dużo silniejsze z racji mniejszych odległości? Trochę się zapętliłem :D Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że na początku istnienia wszechświata nie było grawitacji, albo "wielki wybuch" miał coś jednak z wybuchu i wyrzucił materię nadając jej pęd, który teraz za sprawą grawitacji się wytraca.
kamil j... Co do pytania o podróżach w czasie to wydaje mi się ze fizyka nie umożliwia podróży w przeszłość, można jedynie zwolnić jakby podróżowanie w przyszłość ale nie cofniemy się w czasie w żaden sposób ,możemy co najwyżej czas zatrzymać ale nic więcej.

AdiBiel... Religia też nie wyklucza praw fizyki, a wręcz je potwierdza (mam na myśli katolicyzm, bo inne religie znam zbyt mało szczegółowo). Religia to sposób wytłumaczenia nie wykształconym i nie rozumiejącym praw rządzących światem właśnie te prawa. Ja religie wręcz określam jako rodzaj nauki. Powiedz prymitywnemu człowiekowi, że Słońce jest gwiazdą setki miliardów kilometrów stąd starożytnym a powiedz, że jakiś bóg słońca przeciąga je po niebie rydwanem ognistym... ograniczamy się dalej tylko do sposoby wytłumaczenia jak działa świat i tyle.
AdiBiel... Żeby opaść na Słońce wystarczyłoby wystartować rakietą z równika w kierunku przeciwnym do orbity Ziemi, ale i przeciwnym do ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi, aby całkowicie uwolnić się z oddziaływania naszej planety i mięć tylko bezwładność względem Słońca. Niestety nie mamy takiej technologii napędu, aby aż tak mocno coś wystrzelić, do tego zgodnie z prawem powszechnego ciążenia siła grawitacji jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości a wprost proporcjonalna do iloczynu mas, przez co nie tyle istnieje punkt, gdzie grawitacja Słońca wygrywa z ziemską, co punkt w który obie siły są identyczne i w zależności czy jesteś bliżej Ziemi czy Słońca to ta grawitacja rośnie względem tej drugiej, jednak nadal po pierwsze trzeba się najpierw uwolnić spod grawitacji i bezwładności względem ruchów Ziemi.
AdiBiel... Piotrze - prosciej - porównując galaktyki do normalnych kontynentów - to niech cała Ziemia będzie kosmosem, to galaktykami bedą miasta, gwiazdami budynki a planetami ludzie. Wsie to takie mniejsze skupiska miedzy galaktykami.
AdiBiel... Co do tego, co by się stało gdyby Słońce wybuchło ( o ile w ogóle byłoby to technicznie wykonalne, bo jest za lekkie na supernową) - fala uderzeniowa by szła dużo wolniej, niż prędkość światła, ciężko powiedzieć z jaką prędkością, ale obstawiam max 1/10c a pewnie i mniej. Ale... Nie doznalibyśmy ciemności po 8 min bo wybuch byłby jądrowym wybuchem, także po 8 min doszłaby do nas jeszcze większa jasność, niż zazwyczaj i trwała jakiś czas. Orbita Ziemi też by nie zmieniła się, ani momentalnie, ani po 8min tym bardziej, ale dużo później. Dlaczego? Otóż wybuch Słońca nie zmieniłby jego masy, ale rozbił tą masę na miliardy kawałków, jednak nadal centrum masy całego układu słonecznego byłoby tam gdzie było, mimo, że nie skupione w jedną gwiazdę i z orbity by nas wystrzeliła dopiero fala uderzeniowa o bliżej niesprecyzowanej prędkości. Natomiast my nie dożylibyśmy zapewne nawet do tej wielkiej jasności bo zabiłoby nas promieniowanie po ciut mniej, niż 8 min od wybuchu, dosłownie niecałą sekundę szybciej by dotarło do nas, niż światło.
P.S. Przyz chwilę nawet Ziemia zaczęłaby świecić.
AdiBiel... Biologicznie rzecz biorąc to stosunek seksualny i zapłodnienie innego gatunku o ile będzie z tego potomstwo, co zazwyczaj wychodzi negatywnie (poronienie, z powodu zbyt niedostosowanego do życia miksu, w końcu tylko połowa genów ma jakiś sens) to nawet przy podobnym układzie genów potomstwo rodziło się zawsze bezpłodne i gatunek sie nie zachowywał . Jedyne sensowne krzyżówki to ten sam gatunek, ale różne rasy. No i trzeba by było zakładać, że kosmitka w ogóle ma dostosowane narządy płciowe do naszych ludzkich standardów w co wątpię.
TomekD0... 12:15 jeśli jest nie z tej ziemi to pewnie, że ma związek...
Kamyk... Może mi ktoś wytłumaczyć o co cho z tym Damianem? Bo źle się czuje jak gadacie o kimś o moim imieniu.
zylkatm... jak można oszacować ilość atomów we wszechświecie skoro nie wiadomo jak duży on jest?
JogoBel... 06:24 jeżeli chodzi o pytanie dotyczące następnego końca świata to obecnie syjoniści w Stanach mówią o tym, że 23.09.2017 z Izraela będzie widoczna na niebie "niewiasta obleczona w słońce, z księzycem pod stopami, 12 gwiazdami na głową" itd. i ma to rozpocząć wydarzenia przewidziane w apokalipsie. Jest milion filmów na YT o tym, można znaleźć. P.S.: ja w to nie wierzę, tylko odpowiadam na pytanie, żeby nie było spamu, że jestem downem ;p
Abraham... Bedą zapisy z live na hitboxie? Nie mam za bardzo czasu na ogladanie na żywo a zapis z chęcią bym obejrzał
Źródło: https://www.youtube.com/channel/UCIUYdIIld_2bsymqWDCdOFQ