SkutecznieTv - Schab z szynkowaru w całości :: Skutecznie.Tv HD]


Pyszny i prosty schab z szynkowaru… Domowy, idealny na święta, jak i na co dzień -świetna alternatywa dla kupnych wędlin. Taki schab robi się szybko i jest banalnie prosty. Ja przygotuję go w szynkowarze, bo skoro go mam, to z niego korzystam, ale gdybym nie miała, to parzyłabym mięso np. w szczelnie zawiniętym rękawie do pieczenia:) W tym roku planuję go zrobić na Wielkanoc i prezentuję go właśnie w ramach przepisów wielkanocnych. Zobacz też: - Babka gotowana (na Wielkanoc i nie tylko): https://www.youtube.com/watch?v=aw_kajxg6x8 - Brzoskwiniowy sernik na zimno: https://www.youtube.com/watch?v=UzvD_JlA_uY - Śledzie pod pierzynką: https://www.youtube.com/watch?v=84ccCPG42H8 - Świąteczny pasztet z królika:...

Najlepsze komentarze:

Dominik... Bardzo przyjemnie się Pani słucha, dziś próbuję dziękuje za materiał i pozdrawiam ! :)
Dorota ... Mięso ma taki kolor jakby była użyta peklosól
Marek J... Sliczota
Asia F... dodam że chciałabym zrobić tę szyneczkę w całości
Asia F... Witam Pani Magdo kupiłam szynkowar na 80 dkg mięsa i chciałabym zrobić w nim szyneczkę bez dodatku soli peklowej z szynki wieprzowej tak zwanej kulki czy mogę to zrobić tak jak w tym przepisie czy poleci mi Pani inny przepis?
Magda J... Pani Madziu o jakiej pojemności ma Pani szynkowar
Karolin... Pani Magdo u mnie schabik parzył się dobre trzy godz. z kawałkiem - zrobiłam wszystko wg wskazówek tzn. pyrka sobie na najmniejszym gazie czy może to trwać tyle przez to że szynkowar był wyciągnięty do garnka prosto z lodówki?
?ukasz ... Witam, jeśli posiadam szynkowar 3kg, to jakie zastosować proporcje przypraw? Pozdrawiam ;)
DeviusP... Mój schab bardziej siwy wyszedł coś jak by pieczony ale inny Przepis 100% satysfakcji.
Mike Ra... A co sie by stalo jakby za wysoka temperatura parzenia Byla


And?ela... Magdo chcę kupić szynkowar tylko zastanawiam się który prostokątny czy okrągły,doradz mi ?
Tyty J... Ja mam pytanie dość ważne. Mając na względzie Pani 2 inne filmy (obie słoikówki) - gdzie odbyła się dyskusja o tym by 2x gotować mięso dzień po dniu - aby zniszczyć wylęgające się bakterie - czy tutaj ta zasada nie obowiązuje? Tutaj mięso gotowane (u mnie 73-80 stopni bo ciężko było utrzymać) załatwia sprawę z bakteriami i już potem nie trzeba drugi raz gotować? Bardzo proszę o odp.
Dziękuję i pozdrawiam.
Danuta ... casto kardynalskie
Dariusz... Pani Magdo a jakaś szynka z wołowiny? Ma Pani jakiś przepis?
klobuko... Wszystko ok, generalnie polędwica wyszła super. W gwoli ścisłości - w ciągu ok 2h na pewno schab nie osiągnął 80 stopni. Ba, nie osiągnął nawet 70 stopni. Pierwszy błąd to wstawianie szynkowaru do 80 stopni wody - temp wody gwałtownie spadnie do ok 60-65 stopni - wg mnie powinno się wstawić do prawie gotującej się wody, jej temp i tak szybko spadnie do 80. Druga sprawa to temperatura wsadu - wg mnie powinna wynieść docelowo ok 70 stopni. Przy 80 stopniach to byłyby same wióry. Właśnie nastawiam drugą porcję mięsa :-)
endriu1... Na prawdę udało Ci się uzyskać 80 stopni w tym filmie?
U mnie szynkowar siedział w 80 stopniach przez 3:10 i ledwo co dobiłem do 78, dalej już nie miałem siły czekać (tutaj mówisz, że u Ciebie trwa to 2h).
Od 70 stopni szło bardzo powolutku i coś tutaj nie gra, skoro Ty niby w ciągu 2h miałaś te 80 w środku mięsa.
Parametry dokładnie takie same, więc dlaczego tak się stało?
endriu1... Właśnie wskoczył szynkowar do lodówki :D
endriu1... Zrobię obowiązkowo :D
Mrozio... Jak zacząłem oprawiać schab i wycinać to co mi się nie podobało to prawie nic z niego nie zostało ?. Pozdrawiam
Clara V... Zrobiłam tak szynkę. Za 48 godzin pójdzie do parzenia. Już nie mogę się doczekać :D
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCyuXbQrj8UwmzyPN4kZ7zHA